Od 1 stycznia 2010 r. ubezpieczony ojciec wychowujący dziecko ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres określony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego. Zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.
Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Nie ma więc obawy, że na urlopie ojcowskim będzie miał mniej pieniędzy, niż gdyby pracował. Wymiar urlopu dla ojca wynosi obecnie jeden tydzień, a od 1 stycznia 2012 r. będzie on przysługiwał w wymiarze dwóch tygodni.
Można go wykorzystywać nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Od 1 stycznia 2011 r. ubezpieczony – ojciec wychowujący dziecko przysposobione – ma prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego, które powinien zrealizować w okresie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia.
Czytaj też:
Więcej ojców skorzysta z dni wolnych
Więcej na ten temat w serwisach:
»
»