[b]Od stycznia pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na pół etatu z wynagrodzeniem 1000 zł.
W kwietniu 2010 r. rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej, z której terminowo i w pełnej wysokości opłaca składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
Teraz jest w ciąży, urodzi w lutym 2011 r. Czy w takiej sytuacji będzie otrzymywała dwa zasiłki macierzyńskie, a gdy wcześniej zachoruje dwa zasiłki chorobowe? [/b]– pyta czytelniczka.
– Opłacając składki na ubezpieczenie chorobowe z dwóch tytułów (z pracy i z działalności) pracownica będzie miała prawo do dwóch zasiłków chorobowych i macierzyńskich. Jeden – ten z umowy o pracę – wypłaci pracodawca, jeśli jest do tego uprawniony, albo ZUS, gdy firma nie reguluje świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Drugi – z racji prowadzenia działalności – wypłaca ZUS – tłumaczy Krystyna Tymorek, radca prawny w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Takie stanowisko potwierdza też ZUS. W informacji przesłanej nam przez Wojciecha Andrusiewicza z biura prasowego tego organu czytamy: „jeżeli, tak jak w tym przypadku, osoba zarabia na etacie poniżej minimalnego wynagrodzenia w kraju (1317 zł w 2010 r.) i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, to z tego tytułu podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Jeżeli opłaca przy tym składki na ubezpieczenie chorobowe, to oczywiście otrzyma zasiłek z dwóch źródeł”.
Te odpowiedzi wynikają z :
- art. 9 ust. 1, art. 11 ust. 2 i art. 12 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.) [/link]oraz
- art. 61 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7196FFC6DB19B37E2DFAFE6587E89F37?id=352798]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.)[/link].
Według tych przepisów pracownicy, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy jest niższa, w przeliczeniu na okres miesiąca, od kwoty minimalnego wynagrodzenia, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, a chorobowemu dobrowolnie.
Tak samo jest w przypadku pracownicy, która jest zatrudniona w niepełnym wymiarze godzin i zarabia poniżej minimum ustawowego.