[b]Pracownikowi urodziło się dziecko w 2009 r. Ukończy ono 12 miesięcy w kwietniu 2010 r. Do tego czasu pracownik chce skorzystać z siedmiodniowego urlopu ojcowskiego. Czy wypłacone mu świadczenie będzie zasiłkiem macierzyńskim (tacierzyńskim)? Czy wypłaty powinna dokonywać nasza firma (potrącając tę kwotę z ubezpieczenia społecznego)?[/b]

Za okres urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński, a nie tacierzyński, choć czasami spotykamy się z takim określeniem.

W prawie jednak takie pojęcie nie funkcjonuje. Pracodawca wypłaca ten zasiłek w 2010 r., jeżeli jest do tego zobowiązany, tj. gdy zgłasza do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 ubezpieczonych. Wypłacony zasiłek rozlicza w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.

[b] Jak wyliczyć podstawę do naliczenia tego świadczenia?[/b]

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym rozpoczął korzystanie z urlopu ojcowskiego.

Jeżeli zatem pracownik wystąpi z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego np. na okres od 3 do 9 marca 2010 r., to podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego z tego tytułu stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres od marca 2009 do lutego 2010 r.

[i]Autorka jest specjalistką w zakresie ubezpieczeń społecznych[/i]