Aktualizacja: 23.04.2020 18:57 Publikacja: 23.04.2020 18:57
Foto: Adobe Stock
Jesteśmy czterema przedsiębiorcami działającymi w spółce osobowej od 1993 r. Firma zatrudnia siedem osób na umowę o pracę. W marcu przychody zmalały o 42 proc. w stosunku do marca 2019 r. Chcemy ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS. Czy wszyscy możemy, a jeśli tak, może przydzielimy pracowników do każdego z wniosków RDZ wspólnika?
Spółka osobowa, jako pracodawca, jest płatnikiem składek pracowników. Jeżeli członkostwo jest jedynym stosunkiem łączącym wspólników ze spółką, płatnikiem składek wspólników spółki osobowej są sami wspólnicy (a nie spółka). W rezultacie spółka może złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należne od 1 marca do 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres jako podmiot, który zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie jako płatnik składek:
Ubezpieczenie w KRUS nie wlicza się do okresu prowadzenia działalności, od którego zależy prawo do małego ZUS Plus.
Odszkodowanie uzupełniające z tytułu szkody poniesionej w wyniku choroby zawodowej nie stanowi podstawy wymiaru...
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Część jednak na zmianach st...
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystosowała apel w sprawie ustawy, wprowadzającej nowe zasady opłacan...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Co zrobić, jeśli przedsiębiorca wysłał deklaracje do ZUS i zapłacił składki zdrowotne, a później zmienił formę o...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas