Zasady przyznawania i wypłaty zasiłków opiekuńczych reguluje ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.). Zgodnie z jej art. 32 zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14 przez okres do 60 dni w roku kalendarzowym.

Aby uzyskać zasiłek opiekuńczy, pracownica musi doręczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA, potwierdzające okres sprawowania opieki.

O tym, czy takie zwolnienie na dziecko się należy, decyduje zawsze lekarz prowadzący małego pacjenta.

Jeżeli wystawi on zwolnienie na chore dziecko bezpośrednio po wykorzystaniu przez pracownicę urlopu macierzyńskiego, będzie ona mogła otrzymać zasiłek opiekuńczy po tym urlopie. Nawet wtedy, gdy nie przepracuje po nim ani jednego dnia. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego, przysługującego bezpośrednio po zasiłku macierzyńskim, stanowi podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Wysokość zasiłku opiekuńczego zawsze wynosi 80 proc. podstawy wymiaru.

Krystyna Tymorek, radca prawny w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej