Rzecznik ad hoc zajmie się warszawską sędzią z sekcji dla neosędziów

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Włodzimierz Brazewicz został powołany przez ministra Adama Bodnara, żeby poprowadzić sprawę sędzi, która nie chce wykonywać obowiązków w Sekcji postępowania przygotowawczego oraz spraw o wydanie wyroku łącznego w XII Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Warszawie.

Publikacja: 22.04.2025 15:57

Rzecznik ad hoc zajmie się warszawską sędzią z sekcji dla neosędziów

Foto: PAP/Albert Zawada

dgk

O powołanie rzecznika dyscyplinarnego ad hoc wnioskowała prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Beata Najjar. Rzecznicy dyscyplinarni ad hoc są powoływani przede wszystkim po to, by zapewnić niezależność, bezstronność i profesjonalizm w prowadzeniu postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, zwłaszcza w kontekście sporów o status prawny sędziów, powołanych przez neo-KRS oraz w sytuacjach, gdy standardowi rzecznicy dyscyplinarni nie realizują swoich obowiązków lub istnieje konflikt interesów.

Czytaj więcej

„Neosędziowie” z nowej sekcji walczą o odszkodowanie. Składają pozew do sądu pracy

Rzecznik ad hoc sprawdzi, czy sędzia Mirosława Chyr-Brzeszczak  uchybiła godności urzędu

Wniosek dotyczył sędzi Mirosławy Chyr-Brzeszczak. Z informacji prezes SO w Warszawie wynika, że od 7 lutego 2025 r.  faktycznie odmawia ona wykonywania obowiązków, zgodnie z prawomocnym podziałem czynności w Sekcji postępowania przygotowawczego, utworzonej w lutym 2025 r. decyzją prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie Doroty Markiewicz.

„Dotyczy to w szczególności spraw rejestrowanych w wykazie Kp, kategorii 63a (zażalenia na umorzenie lub odmowę wszczęcia postępowania przygotowawczego) i 63c (”inne„ sprawy rejestrowe) oraz w repertorium K, kategorii 65f (sprawy o wydanie wyroku łącznego). Odwołania sędzi Chyr-Brzeszczak od podziału czynności z 5 lutego 2025 r. (obowiązującego od 7 lutego) oraz z 19 lutego 2025 r. (obowiązującego od 20 lutego) zostały uznane za niedopuszczalne i zwrócone odpowiednio przez Wiceprezesa SO w Warszawie pismem z 21 lutego 2025 r., sygn. K.011.68.2025 oraz Prezesa SO w Warszawie pismem z 12 marca 2025 r., sygn. K.011.97.2025” - czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak twierdzi MS,  zachowanie sędzi Mirosławy Chyr-Brzeszczak "może realizować znamiona uchybienia godności urzędu poprzez rażące naruszenie etycznej zasady pełnienia służby sędziowskiej, wyrażonej w § 8 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów i Asesorów Sądowych".  Zgodnie z nią, sędzia ma obowiązek podejmować czynności bez zwłoki, bez narażania stron i Skarbu Państwa na niepotrzebne koszty.

„Jest to tym bardziej rażące, że inni sędziowie Sekcji, mimo wniesienia odwołań, podjęli czynności” - podkreślono w komunikacie.

Sędzia Schab mógłby nie być obiektywny

Wniosek o powołanie rzecznika ad hoc resort Adama Bodnara uzasadnia „obawami o brak obiektywizmu zastępców rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, powołanych przez sędziego Piotra Schaba, w tym samą sędzię Chyr-Brzeszczak, powołaną na stanowisko zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie”.

Włodzimierz Brazewicz to sędzia  Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z ponad 30-letnim doświadczeniem orzeczniczym. Specjalizuje się w sprawach karnych. Jest autorem wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności ENA z Konstytucją, co doprowadziło do nowelizacji Konstytucji RP i Kodeksu postępowania karnego. W przeszłości był sędzią sądu dyscyplinarnego, występował jako obrońca w postępowaniach dyscyplinarnych. Pełni funkcję rzecznika dyscyplinarnego ad hoc także w innych sprawach.

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce