Aktualizacja: 29.04.2025 03:43 Publikacja: 01.07.2022 07:39
Foto: Adobe Stock
To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego, prostującej pewne zawiłości procedury upadłościowej, będące skutkiem dużej noweli kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 7 listopada 2019 r. W nowelizacji wątpliwości wzbudzi kierunek zmian, ale przede wszystkim konkretne rozwiązania – w tym dopuszczalność zażalenia od orzeczenia sądu drugiej instancji, co z kolei skutkuje ogromną liczbą pytań.
W tej sprawie sędzia komisarz oddalił wniosek kilku wierzycieli spółki w upadłości o powołanie rady wierzycieli. Następnie Sąd Upadłościowy dla m.st. Warszawy jako sąd drugiej instancji zażalenie odrzucił, stwierdzając jego niedopuszczalność. I to postanowienie zostało, zgodnie z pouczeniem sądu, zaskarżone do innego składu tego Sądu Upadłościowego. Ten powziął zaś wątpliwości, które zawarł w pytaniu prawnym do SN: czy na postanowienie sądu upadłościowego – sądu drugiej instancji – o odrzuceniu zażalenia na postanowienie sędziego komisarza przysługuje środek zaskarżenia? A w przypadku odpowiedzi przeczącej: czy rozpoznaniem zażalenia jest również jego odrzucenie?
Od 28 czerwca wchodzą w życie przepisy ustawy nazywanej polskim Aktem o Dostępności. Dla przedsiębiorców oznacza...
Zamawiający będzie mógł dopuścić do udziału w postępowaniu wykonawców z państw trzecich, ale na mniej korzystnyc...
75 proc. ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym stanowią wzmianki o złożeniu dokumentów finansowych do KRS....
Po spłacie kredytu i wygaśnięciu umowy z jednoosobowym przedsiębiorcą bank bez jego zgody nie może już przetwarz...
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Przy przetwarzaniu danych osobowych nie ma obowiązku wskazania w treści klauzuli informacyjnej danych adresowych...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas