Sąd Najwyższy wyjaśnia kruczki odwoławcze w upadłości

Na postanowienie sądu upadłościowego o odrzuceniu zażalenia na postanowienie sędziego komisarza nie przysługuje zażalenie, a wniesione sąd odrzuca w składzie trzech sędziów.

Publikacja: 01.07.2022 07:39

Sąd Najwyższy wyjaśnia kruczki odwoławcze w upadłości

Foto: Adobe Stock

To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego, prostującej pewne zawiłości procedury upadłościowej, będące skutkiem dużej noweli kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 7 listopada 2019 r. W nowelizacji wątpliwości wzbudzi kierunek zmian, ale przede wszystkim konkretne rozwiązania – w tym dopuszczalność zażalenia od orzeczenia sądu drugiej instancji, co z kolei skutkuje ogromną liczbą pytań.

W tej sprawie sędzia komisarz oddalił wniosek kilku wierzycieli spółki w upadłości o powołanie rady wierzycieli. Następnie Sąd Upadłościowy dla m.st. Warszawy jako sąd drugiej instancji zażalenie odrzucił, stwierdzając jego niedopuszczalność. I to postanowienie zostało, zgodnie z pouczeniem sądu, zaskarżone do innego składu tego Sądu Upadłościowego. Ten powziął zaś wątpliwości, które zawarł w pytaniu prawnym do SN: czy na postanowienie sądu upadłościowego – sądu drugiej instancji – o odrzuceniu zażalenia na postanowienie sędziego komisarza przysługuje środek zaskarżenia? A w przypadku odpowiedzi przeczącej: czy rozpoznaniem zażalenia jest również jego odrzucenie?

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ABC Firmy
Przedsiębiorców czekają ważne zmiany. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w czerwcu
ABC Firmy
Kiedy firmy spoza Unii będą mogły brać udział w przetargach?
ABC Firmy
Przedsiębiorcy zaoszczędzą na ogłaszaniu wpisów w KRS
ABC Firmy
Czy RODO chroni jednoosobowego przedsiębiorcę jak konsumenta w banku i BIK?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
ABC Firmy
UODO zmieni swoją siedzibę. Co z klauzulą informacyjną