Reklama
Rozwiń

O co chodzi w kontrowersyjnym projekcie nowelizacji ustawy wiatrakowej

W dniu 28 listopada 2023 r. grupa posłów Polski 2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw (druk nr 72), przedłużający zamrożenie cen energii do dnia 30 czerwca 2024 r. Projekt ten zawierał także przepisy zmieniające tzw. „ustawę wiatrakową”, liberalizujące zasady lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych w Polsce.

Publikacja: 11.12.2023 11:50

O co chodzi w kontrowersyjnym projekcie nowelizacji ustawy wiatrakowej

Foto: Adobe Stock

Co istotne, w dniu 5 grudnia 2023 r. KO złożyła autopoprawkę do projektu ustawy wiatrakowej (druk nr 72a). Część wiatrakowa została z niego usunięta, a zatem kwestia wiatrakowa stanowić będzie przedmiot odrębnej ustawy. Z uwagi na to, że na chwilę obecną projekt takiej ustawy jeszcze nie powstał, w niniejszym tekście przyjrzymy się dokładnie proponowanym zmianom do ustawy wiatrakowej w brzmieniu określonym w poselskim projekcie ustawy (tj. druku nr 72), który to projekt wzbudził ostatnio szereg kontrowersji i ogromne emocje w debacie publicznej.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ABC Firmy
Nowa funkcja w rządowym portalu dla firm. Ma pomóc w sprawdzeniu kontrahenta
ABC Firmy
Rząd chce dekryminalizacji prawa gospodarczego. Co to oznacza?
ABC Firmy
To ostatnie chwile, żeby nie zapłacić więcej za prąd. Mija ważny termin
ABC Firmy
Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 1 lipca. Chodzi o e-doręczenia
ABC Firmy
Firmy mają uzyskać szybszy dostęp do danych z rejestru PESEL i nie tylko