Cyberbezpieczeństwo. Prawniczka: nadregulacja uderzy w biznes

Rozumiem wagę kwestii cyberbezpieczeństwa. Jednak przedsiębiorstwa powinny wiedzieć, dlaczego mają przestrzegać bardziej surowych wymogów niż te, które obowiązują w pozostałych 26 krajach Unii Europejskiej. Tego polski ustawodawca nie uzasadnił – mówi Justyna Wilczyńska-Baraniak, partnerka EY Law.

Publikacja: 04.10.2024 04:13

Cyberbezpieczeństwo. Prawniczka: nadregulacja uderzy w biznes

Foto: Adobe Stock

17 października mija termin implementacji dyrektywy NIS2, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury cyfrowej w kluczowych sektorach państwa i gospodarki. Tymczasem projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, który m.in. wdraża postanowienia tej dyrektywy, znajduje się obecnie na etapie prac w ramach Rady Ministrów.

Warto przypomnieć, że w początkowym okresie prac nad nowelizacją ustawy o KSC, a więc w 2020 r., założeniem Ministerstwa Cyfryzacji było wdrożenie unijnego pakietu przepisów 5G Toolbox. Prace przerwano z powodu pandemii Covid-19. Na niedawnej konferencji Cyber24Day Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji, potwierdził, że w najbliższych dniach możemy spodziewać się ogłoszenia nowej ustawy o KSC, prawdopodobnie w zmodyfikowanej w stosunku do oryginalnego projektu wersji.

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
ABC Firmy
Wybrane środki ochrony kupującego w umowach sprzedaży udziałów w spółkach z o.o.
ABC Firmy
Czy organizacje pozarządowe dostaną wsparcie powodziowe? "Wykonały wielką pracę"
ABC Firmy
Rząd proponuje: firmy, które przetrwają powódź, dostaną dodatkowe pieniądze
ABC Firmy
Postępowanie przed KIO ma być bardziej przewidywalne
ABC Firmy
Oszuści podszywają się pod rządowy portal. Można stracić pieniądze