Rafako S.A. wniosek o upadłość złożyła we wrześniu. Ogłoszenie upadłości oznacza formalne rozpoczęcie procesu mającego na celu zaspokojenie wierzycieli oraz ewentualną restrukturyzację majątku spółki.
„Sąd wyznaczył na syndyka Wojciecha Zymka, posiadającego licencję doradcy restrukturyzacyjnego nr 104. Informacje dotyczące osoby syndyka, wraz z jego oświadczeniami, zostaną podane do publicznej wiadomości w odrębnym raporcie bieżącym, gdy tylko Rafako je otrzyma” – czytamy w komunikacie.
Czytaj więcej
Doniesienia o pomocy dla Rafako rozpaliły inwestorów. Kurs spółki w poniedziałek zyskiwał nawet 55 proc., po tym jak w piątek wzrósł o 18 proc.
Plany ratowania Rafako spełzły na niczym?
Jak poinformowaliśmy w piątek na parkiet.com, rząd przygotował plan ratowania tej ważnej dla polskiej energetyki spółki. Chodzi o kontrolowaną upadłość ze wskazaniem na inwestora. Ma być nim Agencja Rozwoju Przemysłu oraz drugi podmiot – być może jedna ze spółek Skarbu Państwa – którego nazwy nie udało nam się potwierdzić.
Po naszych informacjach kurs Rafako gwałtownie zaczął rosnąć. Spółka poinformowała jednak, że nie prowadzi rozmów z przedstawicielami administracji rządowej, ani żadnym innym podmiotem, w sprawie dalszego funkcjonowania majątku spółki po ogłoszeniu upadłości, ani sprzedaży lub dzierżawy majątku.
Czytaj więcej
Rafako złoży wniosek o upadłość, a jako bezpośredni powód podaje działanie spółki skarbu państwa - JSW Koks. Miało ono doprowadzić do sytuacji, w której Rafako traci płynność. Obie strony obstają przy swoim.
700 pracowników Rafako pójdzie na bruk?
Spółka jest jednym z największych pracodawców w regionie, zatrudnia prawie 700 osób. W listopadzie podjęła decyzję o uruchomieniu formalnej procedury zwolnień grupowych w rozumieniu ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Liczba objętych redukcją zatrudnienia pracowników, jak również koszty i oszczędności z niej wynikające, będą znane po zakończeniu konsultacji z zakładowymi organizacjami związkowymi.
Rafako to producent kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Największymi udziałowcami Rafako są obecnie obligatariusze PBG z Multaros Trading Company Ltd., posiadający 26,3 proc. akcji. A dalej Eko-Okna z 10,10-proc. udziałem i PFR TFI SA z 7,81-proc. udziałem. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rafako w 2023 r. sięgnęły 335 mln zł.