Aktualizacja: 12.01.2025 21:17 Publikacja: 13.12.2024 10:28
Foto: Adobe Stock
13 grudnia 2024 r. wchodzi w życie unijne rozporządzenie ogólne o bezpieczeństwie produktów (ang. GPSR). Przepisy te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa produktów dostępnych na rynku, wprowadzenie bardziej rygorystycznych standardów ochrony konsumentów, zwiększenie przejrzystości oraz odpowiedzialności wszystkich podmiotów w łańcuchu dostaw (począwszy od producentów, przez importerów, aż do sprzedawców detalicznych) Nowe prawo zakłada też surowsze kontrole i wysokie kary, które mogą znacząco wpłynąć na funkcjonowanie firm.
Odmowa absolutorium członkowi zarządu spółki nie narusza jego dóbr osobistych i nie uzasadnia żądania ich ochrony.
Eksperci są zgodni, że firmy przewozowe – mimo że teoretycznie już dziś na bieżąco mogą sprawdzać w systemie, czy zatrudnieni przez nie kierowcy nie stracili uprawnień – muszą dostać praktyczne narzędzia do takiej weryfikacji. Pomysł na to ma resort cyfryzacji.
Kierowca firmy kurierskiej, który w piątek śmiertelnie potrącił 14-latka na warszawskiej Woli miał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów. Minister cyfryzacji zapowiedział, że jeszcze w styczniu udostępni firmom transportowym i pośredniczącym przy przewozie osób możliwość automatycznego weryfikowania uprawnień kierowców.
Możliwość weryfikacji treści przed publikacją w sieci, kary umowne za reklamowanie konkurencyjnych produktów, sposób oznaczenia treści w internecie - o tym powinny pamiętać firmy, które decydują się na rozpoczęcie współpracy reklamowej z influencerami.
Bieżący rok będzie stał pod znakiem deregulacji, nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz zmian w prawie spółek. Z punktu widzenia biznesu najważniejsze jest jednak stabilne prawo.
Dostawcę można uznać za producenta, jeżeli jego nazwa jest zbieżna ze znakiem towarowym umieszczonym na produkcie przez producenta. W celu zapewnienia ochrony konsumenta odpowiedzialność solidarna dostawcy i faktycznego producenta wadliwego produktu może powstać nawet wtedy, gdy dostawca sam nie umieścił swojej nazwy, znaku towarowego lub innego oznaczenia odróżniającego na tym produkcie.
Orlen przedstawił dziesięcioletnią strategię inwestycji poza obszarem petrochemii. Ma docelowo wyzwolić nas z dyktatu węgla i ropy. W tym samym czasie w Warszawie przeciwko planom rządu protestowali górnicy związkowcy.
Rekordowa liczba Polaków ogłosiła w minionym roku upadłość konsumencką. To aż 21,2 tys. osób. Z roku na rok przybywa bankructw osób fizycznych. Czym jest upadłość konsumencka? W jakich przypadkach można ją ogłosić?
Do Sądu Najwyższego trafia coraz więcej źle napisanych kasacji, także tych zdumiewająco słabych. Najwyższej 20 proc. z nich jest uwzględnianych. Nieraz zastanawiam się, jak można napisać tak złą kasację – mówi sędzia Michał Laskowski, były prezes Izby Karnej SN.
Wprawdzie pensje szefów dużych firm w Polsce rosły w ubiegłym roku wolniej niż średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, lecz i tak biją na głowę zarobki przeciętnego pracownika.
Karol Nawrocki opuścił oficjalną inaugurację polskiej prezydencji w Unii, by protestować z garstką rolników, najbardziej uprzywilejowaną i roszczeniową grupą interesu. Czy jako prezydent RP też będzie się zachowywał jak Andrzej Lepper?
Mark Shuttleworth to znana postać branży technologicznej. Pochodzący z RPA milioner postanowił spróbować swoich sił w świecie turystyki. Jego nowy projekt bywa nazywany „ekologicznym rajem na Ziemi”. Shuttleworth chce udowodnić, że projekty turystyczne nie muszą oznaczać niszczenia środowiska naturalnego.
Przedsiębiorcy wytwarzający odpady na budowie mają obowiązek ich segregacji. Nie muszą jednak robić tego samodzielnie, mogą zlecić segregację firmie zewnętrznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas