Pierwszy Pakiet Deregulacyjny w Sejmie. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców

Na czwartkowym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie tzw. Pierwszego Pakietu Deregulacyjnego przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, który obejmuje ponad 40 zmian dotyczących różnych obszarów działalności gospodarczej, na różnych etapach jej prowadzenia.

Publikacja: 03.04.2025 13:41

Pierwszy Pakiet Deregulacyjny w Sejmie. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców

Foto: Adobe Stock

mat

Pierwszy Pakiet Deregulacyjny zakłada m.in.. rozszerzenie definicji rzemiosła i rzemieślnika. Nowe ujęcie rzemieślnika obejmie spółki kapitałowe i odejdzie od wymogu, aby wspólnikami spółek cywilnych, komandytowych czy komandytowo-akcyjnych były wyłącznie osoby fizyczne. Zniknie też obowiązek posiadania i wykorzystywania rzemieślniczych kwalifikacji zawodowych przez wszystkich wspólników spółki – wystarczy, że kryteria spełni jeden z nich.

Rzecznik MŚP Agnieszka Majewska ocenia, że proponowane zmiany mają fundamentalne znaczenie. - Po pierwsze, pozwolą uznać za rzemieślników również tych przedsiębiorców, którzy dziś mimo posiadania odpowiednich kwalifikacji i wykonywania rzemiosła są formalnie wykluczeni z tej definicji tylko z powodu przyjętej formy prawnej działalności, np. spółki kapitałowej. Po drugie, zapewnią większą elastyczność w sposobie prowadzenia działalności gospodarczej, bez konieczności rezygnowania z tradycyjnych wartości rzemiosła, jakimi są jakość, fachowość i odpowiedzialność zawodowa – wylicza.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ABC Firmy
Dwa lata fundacji rodzinnych. To narzędzie sukcesji czy obchodzenia prawa?
ABC Firmy
Będzie obowiązkowy test zaspokojenia wierzycieli. Rząd przyjął projekt
ABC Firmy
NSA: Nałęczów Zdrój wygrał sądową batalię o rejestrację znaku perlage
ABC Firmy
Fatalna legislacja może zaprowadzić przedsiębiorców do więzienia. Oto przykład
ABC Firmy
Deregulacja od reklam na zabytkach po elektroniczną formę dokumentową? Nowe propozycje