Aktualizacja: 18.04.2025 09:48 Publikacja: 03.04.2025 13:41
Foto: Adobe Stock
Pierwszy Pakiet Deregulacyjny zakłada m.in.. rozszerzenie definicji rzemiosła i rzemieślnika. Nowe ujęcie rzemieślnika obejmie spółki kapitałowe i odejdzie od wymogu, aby wspólnikami spółek cywilnych, komandytowych czy komandytowo-akcyjnych były wyłącznie osoby fizyczne. Zniknie też obowiązek posiadania i wykorzystywania rzemieślniczych kwalifikacji zawodowych przez wszystkich wspólników spółki – wystarczy, że kryteria spełni jeden z nich.
Rzecznik MŚP Agnieszka Majewska ocenia, że proponowane zmiany mają fundamentalne znaczenie. - Po pierwsze, pozwolą uznać za rzemieślników również tych przedsiębiorców, którzy dziś mimo posiadania odpowiednich kwalifikacji i wykonywania rzemiosła są formalnie wykluczeni z tej definicji tylko z powodu przyjętej formy prawnej działalności, np. spółki kapitałowej. Po drugie, zapewnią większą elastyczność w sposobie prowadzenia działalności gospodarczej, bez konieczności rezygnowania z tradycyjnych wartości rzemiosła, jakimi są jakość, fachowość i odpowiedzialność zawodowa – wylicza.
Szerszy skład SN ma rozstrzygnąć, czy zamawiający może żądać zapłaty na koszty naprawy wad prac budowlanych.
Biznesowi nie spodobał się pomysł objęcia tekstyliów i obuwia specjalnym systemem nadzoru przewozu. Przedsiębior...
Od kilku dni wszyscy użytkownicy aplikacji mObywatel mogą korzystać z nowej usługi. Szczególnie powinni zaintere...
Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi prace nad usprawnieniem rejestru fundacji rodzinnych.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Zamiast wszystkich dokumentów potwierdzających kompetencje do wykonania zamówienia wykonawca przedstawi jedynie...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas