Reklama
Rozwiń

Kontrola operacyjna bez kontroli konstytucyjnej

Pod koniec czerwca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją RP niektórych przepisów regulujących stosowanie przez policję i inne służby ochrony państwa czynności operacyjno-rozpoznawczej, jaką jest kontrola operacyjna, która nazywana jest potocznie – choć nieprawidłowo – podsłuchem pozaprocesowym.

Aktualizacja: 06.09.2021 12:59 Publikacja: 06.09.2021 07:29

Kontrola operacyjna bez kontroli konstytucyjnej

Foto: Adobe Stock

Trybunał kilkukrotnie już wypowiadał się na temat omawianych przepisów. Wystarczy wspomnieć wyrok TK z 30 lipca 2014 r. w sprawie K 23/11 oraz wyrok TK z 12 grudnia 2005 r. w sprawie K 32/04. W orzeczeniach tych sformułowano kilka kluczowych warunków, które muszą być spełnione odnośnie regulacji dotyczącej czynności operacyjno-rozpoznawczych. Pomimo częściowego wdrożenia przez ustawodawcę dyrektyw wypływających z ww. orzecznictwa, stan regulacji w tym zakresie wciąż pozostawiał wiele do życzenia, na co zwracała uwagę m.in. Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo (zwana również Komisją Wenecką) w wydanej opinii na temat tzw. ustawy inwigilacyjnej z 2016 r.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów