Aktualizacja: 06.10.2021 02:00 Publikacja: 06.10.2021 10:58
Uchwała rady miejskiej przewidywała m.in. na terenie miejskich placówek ochrony zdrowia powołanie tzw. asystenta osoby niepełnosprawnej
Foto: Shutterstock
Wójt nie może, odmawiając świadczenia pielęgnacyjnego, podpowiadać, że opiekująca się niepełnosprawną matką kobieta powinna podjąć pracę zdalną lub podzielić się opieką z rodzeństwem. Skoro matka ma orzeczenie o niepełnosprawności, a jej córka nie pracuje i rzeczywiście podjęła się opieki nad matką, powinna dostać wsparcie. Takie jest sedno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.
W rozpatrywanej sprawie zarówno wójt, jak i samorządowe kolegium odwoławcze odmówili kobiecie świadczenia. Organ odwoławczy argumentował, że konieczność zapewnienia opieki nad matką nie wyłącza możliwości podjęcia zatrudnienia przez stronę, chociażby w niepełnym wymiarze czasu pracy. Co więcej, obowiązek alimentacyjny wobec matki obciąża również rodzeństwo skarżącej. Rodzeństwo nie pracuje i mieszka blisko matki. Ponadto z akt sprawy nie wynika, żeby ktoś z nich legitymował się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Brak jest więc jakichkolwiek przeszkód, żeby wszystkie dzieci podzieliły się obowiązkiem sprawowania opieki wobec chorej matki. Wtedy skarżąca mogłaby podjąć zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, chociażby w niepełnym wymiarze czasu. Pracownik socjalny ustalił, że kobieta przygotowuje matce posiłki, dba o jej higienę osobistą, sprząta mieszkanie, robi zakupy i umawia matce wizyty lekarskie. Może to jednak wykonywać po godzinach pracy zarobkowej, zwłaszcza że jej matka samodzielnie spożywa posiłki i porusza się z pomocą laski. Samorządowe kolegium odwoławcze argumentowało więc, że kobieta może świadczyć pracę.
Obniżenie kary umownej na podstawie kodeksowych przesłanek miarkowania nie stanowi zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego. Nie podlega, więc ograniczeniom wynikającym z prawa zamówień publicznych.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wyraźna nieadekwatność kary umownej, przy uwzględnieniu wszystkich jej funkcji i skutków, także niemajątkowych, uzasadnia jej obniżenie, czyli miarkowanie – mówi Luiza Modzelewska, wiceprezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Dla obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami nie ma znaczenia, czy właściciel nieruchomości korzysta z usług podmiotu prywatnego.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Podlaskie gminy, w których liczba ludności nie przekracza 15 tys. osób mogą ubiegać się o wsparcie z działania 2.9 programu regionalnego. Wnioski ws. dotacji na poprawę jakości wody, lepszą jej dostępność oraz mniejsze zużycie będą przyjmowane do 10 grudnia.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Działalność sejmowej komisji śledczej do sprawy wyborów korespondencyjnych jest niezgodna z konstytucją – wynika z najnowszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
W lipcu przyszłego roku rozpoczną się wypłaty renty wdowiej. Według szacunku rządu wsparcie otrzymać ma nawet 2 mln seniorów. Nie wszyscy zgadzają się jednak z kryteriami przyznawania świadczenia. Do ministerstwa wpłynęła petycja w sprawie renty wdowiej.
Sędziowie w Polsce są podzieleni od wielu lat. I dotyczy to zarówno sądów powszechnych, jak i Sądu Najwyższego. Tylko dlaczego mają tracić obywatele?
W Polsce nie działa KRS, a jedynie gremium przypisujące sobie prawa i powinności tego konstytucyjnego organu – mówi Piotr Gąciarek, sędzia SO w Warszawie.
Ataki polityków na nowych sędziów i nielicznych sędziów SN nie ustają. Równocześnie większość sędziów jest apolityczna i nie popiera akcji kwestionowania powołań nowych kolegów.
Wyrok TSUE z 24 października 2024 roku ws. frankowiczów skłania do refleksji nad sensem zadawanych pytań.
Orzekanie przez sędziego bezpośrednio podległego i zależnego od ministra sprawiedliwości tworzy dla „racjonalnych obserwatorów” zasadniczą wątpliwość, czy możliwe jest dochowanie bezstronności Sądu Najwyższego w tym składzie.
Andrzej Duda oddał sędziom niedźwiedzią przysługę. Zamanifestował, że jest grupa sędziów, w obronie której będzie występował.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas