Rodzeństwo nie przekreśla szans na świadczenie

To, że niepełnosprawna matka ma kilkoro dzieci, nie oznacza, że tylko jedna z córek może poświęcić się opiece i otrzymać z tego tytułu wsparcia finansowego.

Publikacja: 06.10.2021 10:58

Uchwała rady miejskiej przewidywała m.in. na terenie miejskich placówek ochrony zdrowia powołanie tz

Uchwała rady miejskiej przewidywała m.in. na terenie miejskich placówek ochrony zdrowia powołanie tzw. asystenta osoby niepełnosprawnej

Foto: Shutterstock

Wójt nie może, odmawiając świadczenia pielęgnacyjnego, podpowiadać, że opiekująca się niepełnosprawną matką kobieta powinna podjąć pracę zdalną lub podzielić się opieką z rodzeństwem. Skoro matka ma orzeczenie o niepełnosprawności, a jej córka nie pracuje i rzeczywiście podjęła się opieki nad matką, powinna dostać wsparcie. Takie jest sedno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

W rozpatrywanej sprawie zarówno wójt, jak i samorządowe kolegium odwoławcze odmówili kobiecie świadczenia. Organ odwoławczy argumentował, że konieczność zapewnienia opieki nad matką nie wyłącza możliwości podjęcia zatrudnienia przez stronę, chociażby w niepełnym wymiarze czasu pracy. Co więcej, obowiązek alimentacyjny wobec matki obciąża również rodzeństwo skarżącej. Rodzeństwo nie pracuje i mieszka blisko matki. Ponadto z akt sprawy nie wynika, żeby ktoś z nich legitymował się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Brak jest więc jakichkolwiek przeszkód, żeby wszystkie dzieci podzieliły się obowiązkiem sprawowania opieki wobec chorej matki. Wtedy skarżąca mogłaby podjąć zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, chociażby w niepełnym wymiarze czasu. Pracownik socjalny ustalił, że kobieta przygotowuje matce posiłki, dba o jej higienę osobistą, sprząta mieszkanie, robi zakupy i umawia matce wizyty lekarskie. Może to jednak wykonywać po godzinach pracy zarobkowej, zwłaszcza że jej matka samodzielnie spożywa posiłki i porusza się z pomocą laski. Samorządowe kolegium odwoławcze argumentowało więc, że kobieta może świadczyć pracę.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami