Aktualizacja: 20.10.2021 02:00 Publikacja: 20.10.2021 11:45
Foto: Adobe Stock
Rada miejska w Łodzi podjęła uchwałę dotyczącą regulaminu pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów. Prokurator jednak skierował sprawę do sądu, zarzucając, że organ przekroczył granice upoważnienia do wydania uchwały.
Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, który przypomniał, że na podstawie ustawy o systemie oświaty istnieją przesłanki uznania za istotnie naruszający prawo przepis regulaminu określający przyczyny wstrzymania lub zwrotu stypendium szkolnego, obowiązek zawiadomienia o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę do jego przyznania, oraz tryb, w jakim następuje ustalenie i ściągnięcie nienależnego świadczenia. Zagadnienia te zostały bowiem unormowane w przedmiotowej ustawie i nie mieszczą się w pojęciu trybu i sposobu udzielania stypendium. Skład orzekający zgodził się także z argumentem prokuratora co do przepisu regulaminu, który stanowił, że wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo wysokości stanowiącej pięciokrotność kwoty zasiłku rodzinnego (124 zł), o której mowa w ustawie o świadczeniach rodzinnych (czyli 620 zł).
Wójt, burmistrz czy prezydent będzie dostawał najwięcej skarg, zażaleń. To do niego będą przychodzili ludzie z awanturami, gdy ich działka nie zostanie objęta terenem zabudowy, co oznacza, że nie będzie można na niej zbudować domu.
Nie wszystkie przepisy nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym da się jednoznacznie zinterpretować, a zmiany trzeba wdrażać. W gminach rozpoczyna się „gorący” czas.
Gmina nie może zawierać z macierzystą instytucją kultury umowy najmu i z tego tytułu pobierać czynszu.
Ponad osiem mln euro dofinansowania mogą pozyskać samorządy na realizację projektów, w których uczestniczyć będą jednostki samorządowe lub organizacje z Niemiec, a dokładniej z Saksonii.
Zdarza się, że samorządowa jednostka kultury w związku z nieotrzymaniem od zagranicznego podatnika certyfikatu rezydencji pobiera podatek u źródła z wynagrodzenia należnego temu podatnikowi według stawki obowiązującej w polskiej ustawie. Czy po późniejszym otrzymaniu certyfikatu rezydencji, płatnik ma prawo wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?
Wydatki związane z zaspokojeniem roszczeń mniejszościowych akcjonariuszy spółki przejętej w związku z przymusowym wykupem akcji są kosztem uzyskania przychodu.
Edukacja obywatelska, która zastąpi Historię i Teraźniejszość (tzw. HiT), będzie nauczana w klasach drugich szkół ponadpodstawowych.
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wydała w czwartek ostre oświadczenie w sprawie "zapowiedzi represji rządu względem sędziów i atakami na Sąd Najwyższy".
Podatnik na ryczałcie nie ma prawa do odliczenia należnego podatku od nieruchomości od przychodu z najmu.
Uzasadnienie uchwały Izby Cywilnej uzyskało aprobatę wszystkich sędziów orzekających – mówi prof. Joanna Misztal-Konecka, prezes Izby Cywilnej SN.
Strony umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy mogą przewidzieć w niej możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Nie wystarczy jednak samo powtórzenie treści przepisów kodeksu pracy.
Wracają pytania o dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych pracowników niepełnoetatowych. To skutek niedawnych wyroków TSUE, który zmienił swój pogląd w kierunku niekorzystnym dla firm.
Po Poznaniu i Łodzi również Kraków doczekał się ekologicznych pochówków. Pierwsza ekologiczna kwatera „Drzewo życia” na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich zostanie oficjalnie oddana do użytku 20 września.
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego będzie musiał wyłączyć się z postępowania w sprawie uchylenia mu immunitetu i nie będzie mógł utajnić swojego oświadczenia majątkowego.
Polskę czekają intensywne opady deszczu zwłaszcza w województwach opolskim, dolnośląskim czy wielkopolskim oraz w centrum kraju - przestrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W Charkowie dzieci w wieku przedszkolnym rozpoczynają zajęcia w placówkach organizowanych w metrze.
Zarząd Grupy Tauronu skierował do prokuratury trzy zawiadomienia o możliwych nieprawidłowościach na łączną sumę ponad 13 mln zł. Dotyczą one obszarów takich jak sponsoring i działania CSR, darowizny oraz zarządzanie majątkiem sieciowym. Łącznie przeprowadzono 16 audytów.
Realizowanie celów partyjnych, podwójne etaty, brak nadzoru właścicielskiego nad fundacjami – to głównie zarzuty stawiane byłym władzom BGK w tzw. bilansie otwarcia.
W ramach misji Polaris Dawn czterech astronautów zapuściło się dalej od Ziemi niż jakikolwiek człowiek od czasów misji Apollo. Dwóch z nich wykonało pierwszy w historii „prywatny spacer kosmiczny”.
Kathy Bates żegna się z zawodem aktorki. Nie jest to jednak pożegnanie z hukiem, ale przemyślany moment refleksji. Choć Bates zdobyła Oscara i Emmy, dzisiaj skupia się na rozważaniach o przemijaniu i pragnieniu bycia widzianą — nie tylko na ekranie, ale także jako człowiek.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W budynku przy ul. Niedziałkowskiego niedaleko Starego Miasta w Poznaniu Bouygues Immobilier zaoferuje niemal 60 mieszkań.
Sieć Żabka ostrzegła klientów, że w jednej z lemoniad dostępnych w ostatnich miesiącach w jej sklepach mogą znajdować się kawałki szkła. Napoje zostały już wycofane, a klienci, którzy je zakupili, proszeni są o niespożywanie i wyrzucenie bądź zwrócenie do sklepu produktu.
Antony Blinken to jeden z najbardziej wytrawnych dyplomatów USA. W jego ustach każde słowo się liczy, w szczególności gdy mówi o wojnie z mocarstwem atomowym, jakim jest Rosja. Dlatego definicja zwycięstwa Ukrainy, do jakiej dwukrotnie wracał w Warszawie, z pewnością jest wynikiem głębokiej ewolucji strategii Ameryki.
Tauron ogłosił, że rozwiązuje umowę sponsoringową z Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOl), co rodzi pytanie, czy organizacji kierowanej przez Radosława Piesiewicza grozi śmierć głodowa.
Dlaczego zatrzymanie Ryszarda Czarneckiego stało się tak dużym politycznie wydarzeniem? – Coraz więcej pojawiało się informacji na jego temat – mówił w podcaście „Rzecz w tym” Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz i publicysta „Rzeczpospolitej”.
Decyzją sądu w Bradze w Portugalii Ryanair musi zwrócić pasażerce opłatę pobraną za niewymiarowy bagaż podręczny wraz z odsetkami, a także koszty procesu sądowego.
Działający w Polsce od niemal stu lat Instytut Francuski zmieni siedzibę. Zajmie 1,3 tys. mkw. w zabytkowym budynku dawnego Domu Wydawniczego Bellona.
Europejski Bank Centralny znów obciął stopy procentowe. Christine Lagarde, jego prezes, nie wskazała jednak, kiedy będzie kolejna obniżka. Inwestorzy spodziewają się cięcia stóp w grudniu.
Ryszard Czarnecki został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości - poinformował w mediach społecznościowych rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Minęło właśnie dziewięć lat obowiązywania ustawy krajobrazowej. Niewiele samorządów zdecydowało się jednak w tym czasie na podjęcie próby uporządkowania wspólnej przestrzeni. Dlaczego?
Europejski Bank Centralny obniżył dziś stopę depozytową do 3,5 proc., a decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Notowania euro jednak nieco rosną.
Ta premia oburza Ukraińców, którzy na co dzień zmagają się z koszmarem rosyjskiej agresji - brakiem prądu, a także wody czy ogrzewania. Były już szef ukraińskiego operatora energetycznego zainkasował równowartość 1 mln dolarów premii i się zwolnił.
Z powodu słabego popytu na auta elektryczne na europejskich rynkach Stellantis wstrzymuje na kilka tygodni produkcję elektrycznego modelu Fiat 500.
Sędziowie, którzy złożą czynny żal, już nigdy nie będą niezawiśli - podkreśla w najnowszym stanowisku tzw. nowa Krajowa Rada Sądownictwa.
Nowy pomnik królowej Elżbiety II powstały z okazji drugiej rocznicy jej śmierci wywołuje mieszane reakcje ze strony odbiorców. – W niczym nie przypomina monarchini – piszą. Nie brakuje też pozytywnych reakcji. Polska rzeźbiarka Monika Osiecka komentuje.
- Absolutnie jest to zaskoczenie - tak poseł KO, polityk Nowoczesnej Witold Zembaczyński odpowiedział na pytanie TVN24, czy jest zaskoczony zatrzymaniem Ryszarda Czarneckiego przez CBA.
Vantage Rent – jeden z liderów najmu instytucjonalnego w Polsce, spółka z Grupy TAG Immobilien – jako pierwsza firma PRS wprowadza do oferty nowych mieszkań systemy Smart Home. Opcja ta jest dostępna obecnie w nowej lokalizacji we Wrocławiu i będzie standardowo wdrażana w każdym nowym budynku wchodzącym do portfela firmy. W ofercie mieszkań do wynajęcia z systemem Smart Home pojawiła się pierwsza pula z 415 mieszkań we Wrocławiu, przy ul. Braniborskiej 58.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas