Sąd: zasad wsparcia młodzieży z ustawy nie należy zmieniać

Jeśli pomoc dla uczniów wskazana została w przepisach ustawy, to gmina nie może ustalać jej wysokości.

Publikacja: 20.10.2021 11:45

Sąd: zasad wsparcia młodzieży z ustawy nie należy zmieniać

Foto: Adobe Stock

Rada miejska w Łodzi podjęła uchwałę dotyczącą regulaminu pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów. Prokurator jednak skierował sprawę do sądu, zarzucając, że organ przekroczył granice upoważnienia do wydania uchwały.

Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, który przypomniał, że na podstawie ustawy o systemie oświaty istnieją przesłanki uznania za istotnie naruszający prawo przepis regulaminu określający przyczyny wstrzymania lub zwrotu stypendium szkolnego, obowiązek zawiadomienia o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę do jego przyznania, oraz tryb, w jakim następuje ustalenie i ściągnięcie nienależnego świadczenia. Zagadnienia te zostały bowiem unormowane w przedmiotowej ustawie i nie mieszczą się w pojęciu trybu i sposobu udzielania stypendium. Skład orzekający zgodził się także z argumentem prokuratora co do przepisu regulaminu, który stanowił, że wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo wysokości stanowiącej pięciokrotność kwoty zasiłku rodzinnego (124 zł), o której mowa w ustawie o świadczeniach rodzinnych (czyli 620 zł).

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Dotacje oświatowe. Na co wolno przeznaczyć, jak rozliczyć, jak wygląda kontrola RIO?
Administracja
Nadzór architektoniczno-budowlany. Jakie ma obowiązki i uprawnienia? Kiedy rozbiórka samowoli budowlanej?
Administracja
To władze związku zawodowego muszą dbać o aktualność adresu?
Administracja
Jak utrzymać dobrą kondycję finansową gminy?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Administracja
Czy wartość kursu językowego dla pracownika może być zwolniona z PIT?