Duża liczba osób w lokalu nie daje szansy na pomoc mieszkaniową

Młodzi nie zawsze chcą, ale często muszą nadal mieszkać z rodzicami. Toteż choć wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie dotyczy konkretnej sprawy, w istocie jego znaczenie jest szersze.

Publikacja: 29.06.2022 14:47

Duża liczba osób w lokalu nie daje szansy na pomoc mieszkaniową

Foto: Adobe Stock

Mimo budowy milionów mieszkań ich deficyt nie zmalał w sposób widoczny, a kwestia mieszkań dla młodych od wielu lat pozostaje wielowątkowym problemem, o znaczeniu nie tylko demograficznym.

W piśmie do prezydenta miasta 19-letni uczeń technikum opisał swoje warunki mieszkaniowe. Podał, że w lokalu o łącznej powierzchni 47 mkw., należącym do rodziców, zamieszkuje pięć osób. On sam dzieli pokój z bratem, drugi użytkują rodzice z najmłodszym bratem. Zagęszczenie wyklucza normalne funkcjonowanie, naukę i życie osobiste. Wnioskodawca chciałby się usamodzielnić, ale nie ma żadnych dochodów, za które mógłby kupić mieszkanie – ani zdolności kredytowej. Nie może także liczyć na finansowe wsparcie rodziców. Dlatego zwraca się do prezydenta miasta o udzielenie pomocy mieszkaniowej z tytułu niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych. A konkretnie o przyznanie lokalu komunalnego z zasobów gminy miejskiej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami