Duża liczba osób w lokalu nie daje szansy na pomoc mieszkaniową

Młodzi nie zawsze chcą, ale często muszą nadal mieszkać z rodzicami. Toteż choć wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie dotyczy konkretnej sprawy, w istocie jego znaczenie jest szersze.

Publikacja: 29.06.2022 14:47

Duża liczba osób w lokalu nie daje szansy na pomoc mieszkaniową

Foto: Adobe Stock

Mimo budowy milionów mieszkań ich deficyt nie zmalał w sposób widoczny, a kwestia mieszkań dla młodych od wielu lat pozostaje wielowątkowym problemem, o znaczeniu nie tylko demograficznym.

W piśmie do prezydenta miasta 19-letni uczeń technikum opisał swoje warunki mieszkaniowe. Podał, że w lokalu o łącznej powierzchni 47 mkw., należącym do rodziców, zamieszkuje pięć osób. On sam dzieli pokój z bratem, drugi użytkują rodzice z najmłodszym bratem. Zagęszczenie wyklucza normalne funkcjonowanie, naukę i życie osobiste. Wnioskodawca chciałby się usamodzielnić, ale nie ma żadnych dochodów, za które mógłby kupić mieszkanie – ani zdolności kredytowej. Nie może także liczyć na finansowe wsparcie rodziców. Dlatego zwraca się do prezydenta miasta o udzielenie pomocy mieszkaniowej z tytułu niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych. A konkretnie o przyznanie lokalu komunalnego z zasobów gminy miejskiej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Czy postępowanie administracyjne przyspieszy?
Administracja
Zmiany w postępowaniu administracyjnym – jak stosować prawo w praktyce
Administracja
Jak prawidłowo oznaczyć stronę postępowania?
Administracja
Czy gmina może odliczyć VAT od budowy lodowiska wniesionego aportem do spółki?
Administracja
Czy komisja rewizyjna może kontrolować spółkę?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama