Reklama

Subiektywnego wrażenia o służbie strażaka nie da się zaskarżyć

Opinia o służbie strażaka jest aktem wiedzy opisującym jej przebieg, który wymyka się spod kontroli sądu administracyjnego, bo ze swej istoty zawiera ocenę formułowaną na podstawie własnego przekonania bezpośredniego przełożonego.
Subiektywnego wrażenia o służbie strażaka nie da się zaskarżyć

Foto: Adobe Stock

Praca urzędnika nie jest łatwa, bo nie tylko musi sprawnie poruszać się w gąszczu przepisów i trzymać procedur. Dochodzi do tego jeszcze czynnik ludzki, który wymaga wyrozumiałości i indywidualnego podejścia. A to, że nie zawsze wszystko da się pogodzić, a czasami zaskarżyć, wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2022 r.

Sprawa dotyczyła opinii o służbie doświadczonego strażaka – starszego brygadiera – zwolnionego z urzędu ze służby w Państwowej Straży Pożarnej w związku z nabyciem prawa do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej. I choć komendant szczegółowo przedstawił przebieg wieloletniej służby, uwzględniając zwłaszcza poziom wyszkolenia, osiągnięcia i wyróżnienia, strażak nie był do końca zadowolony.

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama