Fiskus potwierdza, że utrzymywanie czystości w gminie nie jest czynnością podlegającą VAT. Spójrzmy na interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 września 2022 r.
Gmina jest zobowiązana do zorganizowania odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Stanowi o tym ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wynika z niej, że właściciele nieruchomości muszą uiszczać stosowne opłaty. W zamian za to gmina zapewnia im pozbywanie się zasadniczo wszystkich rodzajów odpadów.
Czytaj więcej:
Zgodnie z art. 6r ust. 4 ustawy rada gminy może określić, w drodze uchwały, rodzaje dodatkowych usług w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów, sposób ich świadczenia oraz wysokość cen za te usługi. Tak właśnie zrobiono w gminie, która wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Dodatkowe usługi dotyczą odbioru zużytych opon, odpadów remontowo-budowlanych oraz wielkogabarytowych.
Jak rozliczyć pobierane za nie opłaty? Gmina wskazuje, że mamy do czynienia z daniną publiczną. Opłaty są bowiem ustalane w sposób określony w ustawie i stanowią dochód gminy przeznaczony na działania wykonywane w interesie publicznym. Pobierając je, działa jako organ władzy publicznej wykonujący ustawowe zadania. Powinna więc być wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Zdaniem gminy usługi dotyczące przyjmowania i zagospodarowania odpadów nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu.
Co na to fiskus? Podkreślił, że gmina nie jest podatnikiem VAT, jeśli realizuje zadania publicznoprawne. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami, dla realizacji których zostały powołane. Skarbówka zaznaczyła, że jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami VAT jedynie w zakresie czynności, które są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych.
Jak więc potraktować wymienione we wniosku o interpretację czynności? Zdaniem skarbówki ich wykonywanie nie podlega VAT. Gmina działa bowiem jako organ władzy publicznej, nie będąc w tym zakresie podatnikiem.
Fiskus przyznał, że dodatkowe świadczenia także są usługami w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów, co jest zadaniem własnym gminy. Stanowią one uzupełnienie podstawowych usług. Ustalając za nie opłaty i pobierając je od właścicieli nieruchomości, gmina wykonuje zadania z zakresu władzy publicznej. Takie opłaty są daniną publiczną.
Zdaniem skarbówki, skoro gmina działa jako organ władzy publicznej, to jest wyłączona z opodatkowania. „Ustalona i pobierana od mieszkańców opłata za dodatkowe usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych nie będzie stanowiła podstawy opodatkowania VAT jako wynagrodzenie za odpłatne świadczenie usług” – czytamy w interpretacji.
Numer interpretacji: 0114-KDIP4-1.4012.390.2022.2.APR