Aktualizacja: 16.06.2025 14:53 Publikacja: 11.01.2023 12:48
Foto: Adobe Stock
Jeśli pracownica urodzi niepełnosprawne dziecko, może jeszcze podczas urlopu macierzyńskiego zrezygnować z zatrudnienia, by otrzymywać dwa świadczenia – zasiłek macierzyński i świadczenie pielęgnacyjne. To sedno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.
Sprawa dotyczyła nauczycielki, która będąc na urlopie macierzyńskim, zrezygnowała z zatrudnienia. Jej dziecko urodziło się z niepełnosprawnością. Otrzymując zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia, złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne. Jednak otrzymała decyzję odmowną. Świadczenia nie przyznało także SKO. Uzasadniono, że choć przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych wprost nie wymieniają zasiłku macierzyńskiego jako przeszkody do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, to w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie można mówić o niepodejmowaniu czy rezygnacji z zatrudnienia. Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego uwalnia bowiem od aktywności zawodowej. Zasiłek macierzyński ma więc charakter ekwiwalentu wynagrodzenia za pracę. Natomiast świadczenie pielęgnacyjne to pomoc dla osoby opiekującej się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Warunkiem jego przyznania jest rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Świadczenie pielęgnacyjne ma zrekompensować utratę szans zarobkowych na skutek poświęcenia czasu wyłącznie na opiekę nad bliską osobą niepełnosprawną.
Prawo nie nadąża za zmieniającą się rzeczywistością, można się przekonać, sięgając do ustawy o wychowaniu w trze...
Gdy do dostawy dochodzi na terenie Polski, a nabywca – organizator transportu towarów na terytorium kraju trzeci...
Cele związane z ograniczeniem nadmiernej dostępności alkoholu, zwłaszcza dla młodzieży, nie są tylko postulatami...
Miejskie lasy to nie przeszkoda. To infrastruktura przyszłości, której znaczenie dopiero zaczynamy naprawdę doce...
Polski bank z wyróżnieniem w kategorii Metaverse. Międzynarodowe jury doceniło innowacyjną kampanię Pekao dla młodych klientów.
Doręczenie uwierzytelnionej kopii decyzji administracyjnej – potwierdzonej za zgodność z oryginałem – może być r...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas