Dwa świadczenia dla matki niepełnosprawnego

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia nie uniemożliwia przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Publikacja: 11.01.2023 12:48

Dwa świadczenia dla matki niepełnosprawnego

Foto: Adobe Stock

Jeśli pracownica urodzi niepełnosprawne dziecko, może jeszcze podczas urlopu macierzyńskiego zrezygnować z zatrudnienia, by otrzymywać dwa świadczenia – zasiłek macierzyński i świadczenie pielęgnacyjne. To sedno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Sprawa dotyczyła nauczycielki, która będąc na urlopie macierzyńskim, zrezygnowała z zatrudnienia. Jej dziecko urodziło się z niepełnosprawnością. Otrzymując zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia, złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne. Jednak otrzymała decyzję odmowną. Świadczenia nie przyznało także SKO. Uzasadniono, że choć przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych wprost nie wymieniają zasiłku macierzyńskiego jako przeszkody do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, to w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie można mówić o niepodejmowaniu czy rezygnacji z zatrudnienia. Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego uwalnia bowiem od aktywności zawodowej. Zasiłek macierzyński ma więc charakter ekwiwalentu wynagrodzenia za pracę. Natomiast świadczenie pielęgnacyjne to pomoc dla osoby opiekującej się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Warunkiem jego przyznania jest rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Świadczenie pielęgnacyjne ma zrekompensować utratę szans zarobkowych na skutek poświęcenia czasu wyłącznie na opiekę nad bliską osobą niepełnosprawną.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami