Aktualizacja: 19.04.2025 21:44 Publikacja: 11.01.2023 12:48
Foto: Adobe Stock
Jeśli pracownica urodzi niepełnosprawne dziecko, może jeszcze podczas urlopu macierzyńskiego zrezygnować z zatrudnienia, by otrzymywać dwa świadczenia – zasiłek macierzyński i świadczenie pielęgnacyjne. To sedno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.
Sprawa dotyczyła nauczycielki, która będąc na urlopie macierzyńskim, zrezygnowała z zatrudnienia. Jej dziecko urodziło się z niepełnosprawnością. Otrzymując zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia, złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne. Jednak otrzymała decyzję odmowną. Świadczenia nie przyznało także SKO. Uzasadniono, że choć przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych wprost nie wymieniają zasiłku macierzyńskiego jako przeszkody do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, to w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie można mówić o niepodejmowaniu czy rezygnacji z zatrudnienia. Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego uwalnia bowiem od aktywności zawodowej. Zasiłek macierzyński ma więc charakter ekwiwalentu wynagrodzenia za pracę. Natomiast świadczenie pielęgnacyjne to pomoc dla osoby opiekującej się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Warunkiem jego przyznania jest rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Świadczenie pielęgnacyjne ma zrekompensować utratę szans zarobkowych na skutek poświęcenia czasu wyłącznie na opiekę nad bliską osobą niepełnosprawną.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas