Nabór wniosków, który będzie prowadzony do 28 kwietnia, dotyczy działań wpisujących się w cel szczegółowy programu „Poprawa równego dostępu do wysokiej jakości usług sprzyjających włączeniu społecznemu w zakresie kształcenia, szkoleń i uczenia się przez całe życie poprzez rozwój łatwo dostępnej infrastruktury, w tym poprzez wspieranie odporności w zakresie kształcenia i szkolenia na odległość oraz online”. W praktyce oznacza to możliwość realizacji działań:

- pobudzających i wzmacniających współpracę między placówkami edukacyjnymi (np. przy tworzeniu programów rozwoju edukacji),

- mających przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian strukturalnych, sprzyjać dopasowaniu kształcenia do potrzeb rynku pracy (z uwzględnieniem transgranicznej specyfiki),

- rozwijających współpracę w zakresie transgranicznego rozwoju wykwalifikowanych pracowników, w tym współpracę między instytucjami rynku pracy przy monitorowaniu zapotrzebowania na zawody deficytowe i nadwyżkowe, sprzyjających usuwaniu (administracyjnych, prawnych, społecznych) przeszkód w mobilności pracowników na transgranicznym rynku pracy (np. identyfikacja potrzeb w zakresie pracowników wykwalifikowanych oraz przeszkód w mobilności, opracowywanie wspólnych rozwiązań, analiz i strategii rozwoju w tym zakresie),

Czytaj więcej:

Administracja Dolnośląskie i Saksonia otwierają się na edukację i turystykę

Pro

- wykorzystujących technologie cyfrowe w edukacji i na rynku pracy,

- pogłębiających dotychczasową współpracę transgraniczną podmiotów z obszaru wsparcia w zakresie kształcenia i uczenia się przez całe życie,

- obejmujących transgraniczne projekty edukacyjne, które wspierają rozwój przedsiębiorczości i proinnowacyjnych postaw oraz rozwój zielonej gospodarki, m.in. z wykorzystaniem szans i możliwości, które wynikają ze zmian strukturalnych,

- przyczyniających się do budowy kapitału ludzkiego i podnoszenia poziomu wiedzy, szczególnie w zakresie poszanowania środowiska naturalnego i kompetencji cyfrowych.

Program adresowany jest m.in. do:

- jednostek samorządu terytorialnego każdego szczebla,

- jednostek administracji publicznej,

- stowarzyszeń,

- organizacji pozarządowych,

- innych podmiotów o charakterze niekomercyjnym, które posiadają osobowość prawną. 

Należy pamiętać, że w programie obowiązuje zasada partnerstwa, tzn. w projektach musi uczestniczyć co najmniej jeden partner z Polski i jeden z Saksonii. Na dofinansowanie transgranicznych działań zarezerwowano sześć mln euro pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.