Unieważnienie postępowania z powodu jego wady

Opowiadając się za wąską wykładnią art. 457 ust. 1 pkt 1 p.z.p., należy przyjąć, że nie każde udzielenie zamówienia z naruszeniem przepisów może stanowić przyczynę unieważnienia postępowania na podstawie art. 255 pkt 6 p.z.p.

Publikacja: 08.03.2023 12:09

Zamówienia publiczne

Zamówienia publiczne

Foto: AdobeStock

Postępowanie o udzielenie zamówienia ma charakter sformalizowany. Prowadzone jest według ściśle określonej procedury. Zamówienia udziela się wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych (art. 17 ust. 2 p.z.p.). Zatem zasadniczo postępowanie o udzielenie zamówienia powinno być pozbawione wad, w szczególności takich, które mają lub mogą mieć istotny wpływ na jego wynik.

W praktyce jednak nierzadko zdarza się, że prowadzone postępowanie obarczone jest poważną wadą, której nie da się usunąć ze względu na etap postępowania. Przykładowo nie można po otwarciu ofert poprawić opisu przedmiotu zamówienia naruszającego zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców lub nawet nieodpowiadającego potrzebom zamawiającego. W takim przypadku celowym rozwiązaniem jest unieważnienie postępowania i udzielenie nowego, pozbawionego wad.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami