Prezydent miasta wydał postanowienie o utrzymaniu w mocy decyzji dyrektora zespołu szkół odmawiającej udostępnienia informacji publicznej. Za pośrednictwem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP złożono wniosek o udostępnienie informacji publicznej do dyrektora ZSZ, domagając się m.in. danych zawartych w rejestrach i ewidencjach oraz dokumentacji przebiegu nauczania.
W odpowiedzi na wniosek dyrektor ZSZ domagał się wykazania interesu publicznego, wskazując, że z uwagi na fakt, że prośba zawarta we wniosku dotyczy wykazania dokumentów o charakterze przetworzonym, gdyż znajdują się one w archiwum zakładowym szkoły i wymagają przeanalizowania i opracowania wielu materiałów źródłowych, a ilość informacji konieczna dla sporządzenia zestawień angażuje po jego stronie znaczne środki i zasoby.
Ostatecznie sprawa w wyniku skargi trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził nieważność zaskarżonego postanowienia prezydenta miasta i uchylił decyzję dyrektora zespołu szkół o odmowie udostępnienia informacji publicznej. Sąd stwierdził, że naruszono prawo procesowe w stopniu mogącym mieć wpływ na wynik sprawy – z uzasadnienia bowiem nie wynika, dlaczego organ zakwalifikował wnioskowaną informacje za przetworzoną.
Brak było jednoznacznej oceny wniosku co do statusu żądanych informacji. W orzecznictwie sądowo-administracyjnym przyjmuje się, że informacja publiczna przetworzona jest informacją jakościowo nową, nieistniejącą dotychczas w przyjętej ostatecznie treści i postaci, chociaż jej źródłem są materiały znajdujące się w posiadaniu podmiotu zobowiązanego do udzielenia informacji publicznej. Wytworzenie takiej informacji wymaga podjęcia przez podmiot zobowiązany określonego działania intelektualnego i nadania skutkom tego działania cech informacji publicznej.
Przetworzeniem informacji jest zebranie lub zsumowanie, często na podstawie różnych kryteriów, pojedynczych wiadomości znajdujących się w posiadaniu podmiotu zobowiązanego (wyrok NSA z 25 kwietnia 2012 r., sygn. I OSK 202/12). O informacji przetworzonej można mówić również wtedy, gdy wniosek o udostępnienie informacji obejmuje wprawdzie informacje proste będące w posiadaniu podmiotu zobowiązanego, ale rozmiar i zakres żądanej informacji przesądzają o tym, że w istocie mamy do czynienia z żądaniem informacji przetworzonej.
WSA stwierdził zatem, że jeśli taka sytuacja zachodziła w tej sprawie, należało wskazać powyższe trudności w udostępnieniu wnioskowanych danych, wezwać do wykazania szczególnego interesu publicznego i dalszego właściwego procedowania w tym zakresie. Natomiast jeśli sytuacja taka nie zachodzi, to należało dokonać właściwej czynności materialno-technicznej, jaką jest udzielenie informacji publicznej.
Sygnatura akt: III SA/Gl 102/23