Obywatelska inicjatywa wymaga powołania komitetu

Projekt uchwały złożony przez grupę mieszkańców gminy powinien odzwierciedlać ich stanowisko w sprawie, a zatem nie może ograniczać się do skierowania do organu uchwałodawczego gminy ogólnej idei oraz zlecenia nadania jej formy uchwały.

Publikacja: 14.06.2023 14:37

Obywatelska inicjatywa wymaga powołania komitetu

Foto: tabelofert.pl

Jak przewiduje art. 41a ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2023 r., poz. 40 ze zm.; dalej: u.s.g.) grupa mieszkańców gminy, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą (ust. 1); grupa mieszkańców musi liczyć: w gminie do 5000 mieszkańców – co najmniej 100 osób, w gminie do 20 000 mieszkańców – co najmniej 200 osób, w gminie powyżej 20 000 mieszkańców – co najmniej 300 osób (ust. 2); projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej staje się przedmiotem obrad rady gminy na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie trzech miesięcy od dnia złożenia projektu (ust. 3); komitet inicjatywy uchwałodawczej ma prawo wskazywać osoby uprawnione do reprezentowania komitetu podczas prac rady gminy (ust. 4); rada gminy określa w drodze uchwały: szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasady tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasady promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych, formalne wymogi, jakim muszą odpowiadać składane projekty, z zastrzeżeniem przepisów ustawy o samorządzie gminnym (ust. 5).

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Kiedy spółka komunalna musi płacić VAT
Administracja
Podatnika nie można karać za bałagan w magistracie
Administracja
Nielegalne nagrody z budżetu gminy dla strażaków
Administracja
Uaktualnienie dokumentu nie wymaga nowej sprawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Administracja
Kiedy ZUS może wstrzymać wypłatę