Władze samorządowe województwa kujawsko-pomorskiego ogłosiły nabór wniosków w ramach działania 6.13 „Inwestycje w infrastrukturę przedszkolną OPPT” regionalnego programu na lata 2021–2027.
O środki na dofinasowanie projektów mają prawo występować:
- jednostki samorządu terytorialnego,
- osoby fizyczne będące organami prowadzącymi przedszkola lub inne formy edukacji przedszkolnej,
- osoby prawne będące takimi organami,
- organizacje pozarządowe,
- przedsiębiorstwa (należy przez to rozumieć przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność oświatową w zakresie wychowania przedszkolnego, w tym również osoby fizyczne będące organami prowadzącymi przedszkola/przedszkola integracyjne/inne formy wychowania przedszkolnego).
I budowa, i wyposażenie
O dofinansowanie może ubiegać się wyłącznie taki podmiot, który jest organem prowadzącym przedszkole lub uzyska status takiego organu w związku z realizowanym projektem. Pozyskane środki będzie mu wolno wykorzystać zarówno na budowę, jak i przebudowę, adaptację lub remont obiektów/pomieszczeń z przeznaczeniem na prowadzenie w nich przedszkola (innej formy edukacji przedszkolnej). Wsparcie będzie także wolno spożytkować na doposażenie takich obiektów w niezbędny do ich funkcjonowania sprzęt.
Gdy mowa o przedszkolach lub innych formach wychowania przedszkolnego chodzi o instytucje w rozumieniu art. 13 ustawy – Prawo oświatowe, jednak z wyłączeniem przedszkoli specjalnych (w rozumieniu art. 4 pkt 2 przywołanej ustawy). Ponadto należy podkreślić, że budowa nowych obiektów będzie dopuszczalna, tylko wówczas gdy wnioskodawca uzasadni brak możliwości wykorzystania, zgodnie z przeznaczeniem opisanym w projekcie, obiektów już istniejących na terenie danej gminy. Także nie na każdym obszarze nowe miejsca edukacji dla najmłodszych będzie można tworzyć. Zgodnie bowiem z regulaminem konkursu, zakres wsparcia obejmie inwestycje w infrastrukturę na potrzeby:
- tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym na obszarach gmin, charakteryzujących się słabym dostępem do usług wychowania przedszkolnego, tzn. o odsetku dzieci objętych takim wychowaniem poniżej 68,09 proc.,
- utrzymania funkcjonujących miejsc opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym na obszarach gmin zagrożonych likwidacją miejsc wychowania przedszkolnego spowodowaną złym stanem technicznym obiektów.
Miejsca z diagnozą
Kryteriów, które należy spełnić, aby wniosek uzyskał dofinansowanie, jest oczywiście znacznie więcej. Przykładowo jedno z kryteriów oceny projektów odnosi się do zapotrzebowania na nowe miejsca opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym. W zakresie tego kryterium sprawdzane jest, czy wnioskodawca, w aplikacji o dofinansowanie projektu, przedstawił analizę, potwierdzającą iż liczba nowo utworzonych miejsc opieki nad dziećmi, dzięki realizacji projektu, odpowiada faktycznemu i prognozowanemu zapotrzebowaniu na tego typu usługi na obszarze danej gminy (analiza musi uwzględniać zmiany demograficzne, które nastąpią w perspektywie minimum trzyletniej oraz potrzeby specjalne dzieci, związane z niepełnosprawnościami, jak również ich pochodzeniem, w tym m.in. potrzeby dzieci z Ukrainy).
Analiza przeprowadzona dla obszaru danej gminy musi zawierać informacje dotyczące:
- prognozy uwarunkowań w zakresie zróżnicowań przestrzennych w dostępie do form opieki przedszkolnej,
- lokalnej prognozy demograficznej dotyczącej liczby urodzeń (dla obszaru danej gminy) ze wskazaniem źródła danych. Prognoza musi obejmować okres, w którym będzie realizowany projekt wraz z okresem trwałości,
- potrzeb specjalnych dzieci.
Kryterium nie dotyczy projektów, których przedmiotem są wyłącznie działania mające na celu utrzymanie funkcjonujących miejsc opieki na obszarach gmin zagrożonych likwidacją takich miejsc, a spowodowaną złym stanem technicznym obiektów. Wykaz oraz opis pozostałych kryteriów oceny przedsięwzięć, a także regulamin naboru wniosków oraz wzory dokumentów można znaleźć na stronie mojregion.eu.
WERYFIKACJA I OCENA
Daty naboru
Nabór wniosków ma być prowadzony do 17 stycznia przyszłego roku. Należy jednak zauważyć, że data ta może zostać zmieniona. W szczególności może zostać skrócona, np., gdy liczba wniosków, a ściślej mówiąc wartość środków, o jaką będą się w nich ubiegać potencjalni beneficjenci, przekroczy budżet konkursu. Ponadto należy zaznaczyć, że wnioski będą oceniane na bieżąco, w pulach określanych każdorazowo przez urząd marszałkowski (instytucję zarządzającą programem). O tym, czy będzie to np. okres tygodniowy, miesięczny, czy też kwartalny zadecyduje aktywność wnioskodawców. Upraszczając, im więcej wniosków będzie wpływać, tym częściej podejmowana będzie decyzja o ich weryfikacji i ocenie.