Niechęć do policji nie pomoże w załatwieniu zasiłku

Ubiegając się o wsparcie społeczne, musimy pamiętać, że jeśli pracownik socjalny pojawi się u nas w asyście policji, nie mamy prawa się temu sprzeciwić.

Publikacja: 20.09.2023 10:55

Niechęć do policji nie pomoże w załatwieniu zasiłku

Foto: Adobe Stock

Taki wniosek płynie z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, który zajął się sprawą mieszkańca ubiegającego się o zasiłek z ośrodka pomocy społecznej. Pieniądze były mu potrzebne na doprowadzenie do domu bieżącej wody i pilne dokończenie remontu. Chciał pokryć też koszty dojazdów do lekarzy, rehabilitacji i zakupu leków.

Aby rozpatrzyć podanie, konieczne było przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, jednak wnioskujący nie chciał się zgodzić, by odbyło się to w asyście policji. Ośrodek pomocy uznał zaś, że jest to konieczne, bo swoim wcześniejszym zachowaniem mężczyzna wzbudził niepokój pracownika i stwarzał zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Opór w tym zakresie stanowi z kolei podstawę do odmowy przyznania zasiłku, o czym ostatecznie zdecydował wójt gminy.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Jak gminy powinny przygotować się do reformy planistycznej?
Administracja
Teresa Siudem: Planistyczna karuzela dopiero przed nami
Administracja
Czy gmina może wynająć lokal bibliotece?
Administracja
Polska i Saksonia wzmocnią współpracę w zakresie edukacji, kultury i turystyki
Administracja
Kiedy płatnik może wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?
Administracja
Zabezpieczenie źródła trzeba uwzględnić w rozliczeniu CIT