Jak uchwalić nagrody dla policji

Gmina chce docenić pracę policjantów i przekazać środki z budżetu gminy na nagrody. W tym celu chce przyjąć dwie uchwały – w sprawie zmiany uchwały budżetowej gminy (dział 754, rozdział 75405 i paragraf 2300) – i w sprawie przekazania środków dla policji. Czy od strony proceduralnej będzie to właściwe postępowanie – pyta radny.

Publikacja: 31.10.2023 02:00

Jak uchwalić nagrody dla policji

Foto: AdobeStock

Przekazanie środków to wydatek budżetu. Jak postanowiono w art. 212 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych uchwała budżetowa określa łączną kwotę planowanych wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyodrębnieniem wydatków bieżących i majątkowych. Wydatki w budżecie są ujmowane z uwzględnieniem przepisów w zakresie klasyfikacji budżetowej, tj. rozporządzenia z 2 marca 2010 r. ministra finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, tj. z zastosowaniem tzw. podziałek klasyfikacji budżetowej. W pytaniu określono te podziałki jako dział 754 (bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa), rozdział 75405 (komendy powiatowe policji) oraz paragraf 230 (wpłaty od jednostek na państwowy fundusz celowy). Warunkiem legalności wydatku nie jest tylko stosowanie odpowiednich podziałek klasyfikacji budżetowej, ale przede wszystkim usankcjonowanie wydatku w przepisach materialno-prawnych, wymaga tego art. 44 ust. 2 wspomnianej ustawy, gdzie postanowiono, że jednostki sektora finansów publicznych dokonują wydatków zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami