Samorządowe akty normatywne w systemie źródeł prawa

W przypadku aktów wydawanych przez samorządy problemem może być identyfikacja aktu jako obowiązującego powszechnie albo wewnętrznie. Przesądza to o organie uprawnionym do wydania aktu, zakresie jego regulacji i sposobie wejścia w życie.

Publikacja: 24.01.2024 02:00

Samorządowe akty normatywne w systemie źródeł prawa

Foto: Adobe Stock

Akty normatywne to szczególnie ważny przejaw działania organów jednostek samorządu terytorialnego (j.s.t.). Przepisy zawarte w tych aktach bezpośrednio lub pośrednio wpływają na prawa i obowiązki obywateli lub przesądzają o sposobie realizacji zadań publicznych realizowanych przez samorząd terytorialny. W każdym przypadku muszą jednak spełniać konstytucyjne wymogi. Konstytucja podzieliła akty normatywne na powszechnie i wewnętrznie obowiązujące. Te pierwsze to akty zawierające przepisy kształtujące prawa i obowiązki obywateli (akty powszechnie obowiązujące, dalej: APM). Te drugie to akty kierowane wyłącznie do podmiotów podległych organowi wydającemu, a ich przepisy nie mogą stanowić podstawy decyzji wobec obywateli (akty prawa wewnętrznego, dalej: APW).

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama