Prezydent nie może wkraczać w kompetencje rady miasta

Jeżeli organ wykonawczy uzyskał od organu stanowiącego prawo do określenia jedynie stawki opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, to nie mógł wydać zarządzenia określającego okres, za jaki ma ona być pobierana. WSA wydał wyrok ws. wkraczania prezydenta w kompetencje rady miasta.

Publikacja: 06.03.2024 02:00

Prezydent nie może wkraczać w kompetencje rady miasta

Foto: Adobe Stock

Prezydent miasta Tarnobrzega na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz uchwały rady miasta wydał zarządzenie w sprawie określenia wysokości opłaty wjazdowej na tereny nad jeziorem będące obiektami użyteczności publicznej miasta.

Zarządzenie zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie wojewoda, domagając się stwierdzenia jego nieważności w całości jako niezgodnego z ustawą z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej oraz z uchwałą rady miasta w sprawie upoważnienia prezydenta miasta do ustalenia stawek opłaty wjazdowej nad jezioro. Wojewoda zwrócił uwagę, że prezydent miasta został upoważniony wyłącznie do określenia stawek opłaty wjazdowej. Prezydent wyszedł poza granice udzielonego mu i dozwolonego prawnie upoważnienia, regulując także okres, w jakim opłata jest pobierana – od 1 maja do 30 września. W odpowiedzi na skargę prezydent miasta stwierdził, że właściwość organu samorządu gminnego uprawnionego do ustalenia okresu pobierania opłat nie jest w świetle ustawy o gospodarce komunalnej jednoznacznie określona, dlatego uznano, że jest to domena organu wykonawczego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami