Aktualizacja: 20.03.2025 12:49 Publikacja: 06.03.2024 02:00
Foto: Adobe Stock
Prezydent miasta Tarnobrzega na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz uchwały rady miasta wydał zarządzenie w sprawie określenia wysokości opłaty wjazdowej na tereny nad jeziorem będące obiektami użyteczności publicznej miasta.
Zarządzenie zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie wojewoda, domagając się stwierdzenia jego nieważności w całości jako niezgodnego z ustawą z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej oraz z uchwałą rady miasta w sprawie upoważnienia prezydenta miasta do ustalenia stawek opłaty wjazdowej nad jezioro. Wojewoda zwrócił uwagę, że prezydent miasta został upoważniony wyłącznie do określenia stawek opłaty wjazdowej. Prezydent wyszedł poza granice udzielonego mu i dozwolonego prawnie upoważnienia, regulując także okres, w jakim opłata jest pobierana – od 1 maja do 30 września. W odpowiedzi na skargę prezydent miasta stwierdził, że właściwość organu samorządu gminnego uprawnionego do ustalenia okresu pobierania opłat nie jest w świetle ustawy o gospodarce komunalnej jednoznacznie określona, dlatego uznano, że jest to domena organu wykonawczego.
Najwyższa Izba Kontroli w kolejnych raportach ujawnia nieprawidłowości, do których zaskakująco często dochodzi w spółkach komunalnych.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Ingerencja organu nadzoru w uchwałodawstwo gminne może mieć miejsce tylko, gdy doszło do naruszenia prawa, a nie np. zasad celowości czy gospodarności.
Gdy wnioskodawca powołuje się na ogólne prawo do informacji publicznej, a istnieje inna szczególna podstawa do udostępnienia żądanych danych, np. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, to należy jej udzielić w tym innym trybie.
Pozwolenie na budowę może dotyczyć wybranych budynków, mogących samodzielnie funkcjonować. Jednak inwestor jest zobowiązany przedstawić projekt zagospodarowania terenu dla całego zamierzenia budowlanego.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Podmiot zobowiązany do udostępniania informacji publicznej powinien posiadać BIP. Brakuje jednak mechanizmów umożliwiających skuteczną kontrolę przestrzegania prawa.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Patriotyzm to jest od wieków niezmienna miłość do ojczyzny - tak Karol Nawrocki, kandydat „obywatelski”, popierany przez PiS skomentował wynik sondażu dla „Rzeczpospolitej”. Był też pytany o głosowanie europosłów PiS i Konfederacji w Parlamencie Europejskim na temat Tarczy Wschód.
W poniedziałek 31 marca 2025 r. ruszy nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze - ogłosiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył główną stopę procentową o 25 pkt baz., do poziomu 0,25 proc. Jego decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Ponad 660 milionów dolarów – tyle firmie Energy Transfer, gigantowi na rynku energetycznym, ma zapłacić amerykański oddział organizacji Greenpeace. Uznano, że aktywiści działali na szkodę kontrowersyjnego projektu rurociągu Dakota Access Pipeline (DAPL), którego wartość szacowana była na 3,8 mld dolarów. Greenpeace zapowiada apelację.
Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało projekt ustawy, który zakłada, iż dzieciom reprezentantek i reprezentantów Polski w razie śmierci rodzica-sportowca będą przysługiwały świadczenia olimpijskie tzw. „emerytury sportowe”.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw urosło w lutym o 7,9 proc. rok do roku, zatrudnienie spadło zaś o 0,9 proc. – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Niespełna dwa tygodnie zostały do wejścia w życie obowiązku, który będzie dotyczył firm wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS. Od 1 kwietnia 2025 r. będą one zobowiązane posiadać adres do e-Doręczeń.
Izraelska armia poinformowała o przechwyceniu w czwartek nad ranem rakiety wystrzelonej z terytorium Jemenu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas