Odpowiedź na te pytanie można odnaleźć w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Sprawa dotyczyła uchwały Rady Gminy Sierakowice w sprawie ustalenia wysokości miesięcznej diety dla sołtysów. Prokurator zarzucił istotne naruszenie prawa poprzez zaniechanie opublikowania uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym, pomimo że stanowi ona akt prawa miejscowego, a warunkiem jego wejścia w życie jest ogłoszenie w dzienniku urzędowym.

Z tym stanowiskiem nie zgodziła się rada gminy. Przekonywała, że uchwała nie jest aktem prawa miejscowego, a jedynie przepisem wewnętrznym. Powołując się na orzecznictwo zaznaczono, że zaskarżona uchwała dotyczy tylko przewodniczących jednostek pomocniczych, a nie nieograniczonego kręgu adresatów oraz reguluje jedną z kwestii związanych z wykonywaniem powierzonych im czynności. Nie wkracza ona w sferę praw i obowiązków mieszkańców gminy normując zagadnienie wyłącznie w obrębie organizacji gminy. Brak jest zatem podstaw do stwierdzenie nieważności uchwały, bowiem akty wewnętrzne nie podlegają publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Czytaj więcej

Po wygaśnięciu mandatu obowiązki wójta przejmie jego zastępca

Innego zdania był jednak sąd, który przychylił się do stanowiska prokuratora i stwierdził nieważność uchwały. Uznano, że uchwała zawiera normy abstrakcyjne, ponieważ odnosi się do zasad przyznawania i wysokości diet należnych sołtysom, wypłacanych okresowo, mających charakter powtarzalny. Regulacje nie dotyczą konkretnego, pojedynczego zdarzenia. Przepisy te mają charakter generalny, gdyż ich adresatem nie jest konkretna osoba, ale każda osoba, która pełni funkcję sołtysa. Adresaci uchwały zostali określeni zatem poprzez wskazanie pewnej ich kategorii, nie zaś w sposób zindywidualizowany.

– Wprawdzie krąg adresatów tej uchwały nie jest zbyt liczny, to jednak poprzez określenie go wspólną cechą, jaką jest pełnienie funkcji sołtysa, przepisy te mają charakter generalny – wskazano w uzasadnieniu.

Sąd nie miał też wątpliwości, że uchwała ta zawiera przepisy normatywne, na podstawie których jej adresaci uzyskali uprawnienia do diet.

– Nie zasługuje zatem na akceptację pogląd organu, że uchwała tego rodzaju nie jest aktem prawa miejscowego lecz aktem kierownictwa wewnętrznego – podkreślono.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

Podsumowanie

Uchwała w sprawie ustalenia wysokości miesięcznej diety dla sołtysów stanowi akt prawa miejscowego. Warunkiem jego wejścia w życie jest ogłoszenie w dzienniku urzędowym.

Wyrok WSA w Gdańsku z 17 kwietnia 2024 roku.

Sygnatura akt: III SA/Gd 587/23