Wyrok ETPC: obywatel ma prawo do ochrony przed zmianami klimatycznymi

Nowe regulacje z zakresu ESG są źródłem obowiązków, których naruszenie może prowadzić do sporów sądowych. Najnowsze orzecznictwo dotyczące Europejskiej Konwencji Praw Człowieka potwierdza, że obowiązki związane z ochroną klimatu „należy traktować poważnie”.

Publikacja: 25.06.2024 04:30

Wyrok ETPC: obywatel ma prawo do ochrony przed zmianami klimatycznymi

Foto: Adobe Stock

Takie dokładnie określenie padło w kwietniowym wyroku Wielkiej Izby w sprawie Verein KlimaSeniorinnen Schweiz i in. v. Szwajcarii (skarga nr 53600/20), w którym Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził naruszenie art. 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i art. 6 § 1 (dostęp do sądu) na tle zarzutu niewywiązania się Konfederacji Szwajcarskiej z obowiązków wynikających z Konwencji w sprawie zmian klimatu przyjętej w 2015 r. w Paryżu, gdy 195 państw zawarło historyczne porozumienie przeciwdziałające zmianom klimatycznym.

Pozostało 93% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?
Administracja
Przeciwdziałanie powodzi – na kim spoczywa odpowiedzialność?
Administracja
Jak gminy powinny przygotować się do reformy planistycznej?
Administracja
Teresa Siudem: Planistyczna karuzela dopiero przed nami
Administracja
Czy gmina może wynająć lokal bibliotece?