Reklama

Teresa Siudem: System kaucyjny od stycznia. Czy gminy mają się czego obawiać?

Dzisiaj gminy „zarabiają” na odpadach, które mają wyższą wartość niż koszt ich zagospodarowania. Co się stanie, gdy nadwyżka ta zniknie z ich budżetu?
Teresa Siudem: System kaucyjny od stycznia. Czy gminy mają się czego obawiać?

Foto: Adobe Stock

Systemem kaucyjnym, który zacznie działać od 1 stycznia 2025 roku, zostaną objęte m.in. butelki plastikowe, szklane oraz metalowe puszki o określonych pojemnościach. Konsument kupując napój zapłaci kaucję za butelkę czy puszkę i będzie mógł odebrać kaucję, przy zwrocie pustego opakowania.

Jednocześnie przepisy nakładają na gminy osiągniecie określonego poziomu recyklingu – w 2025 roku będzie to 55 proc. Oznacza to, że ponad 50 proc. zebranych w gminie odpadów trzeba przetworzyć. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary.

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama