Jakie warunki musi spełniać głosowanie, aby było prawidłowe?

Zasady przeprowadzania głosowania nad projektami budżetu obywatelskiego muszą zapewnić równość i bezpośredniość głosowania. Na czym polega równość, a na czym bezpośredniość głosowania? Czy te wymogi spełnia głosowanie elektroniczne?

Publikacja: 18.09.2024 04:30

Jakie warunki musi spełniać głosowanie, aby było prawidłowe?

Foto: Adobe Stock

Wojewoda wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na uchwałę sejmiku województwa w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego, wnosząc o stwierdzenie jej nieważności.

Zaskarżona uchwała przewidywała, że o wyborze zadań do realizacji decydują mieszkańcy w drodze głosowania. Głosowanie odbywać się miało elektronicznie lub papierowo. Głosujący miał być zobowiązany podać w celu identyfikacji i zapobieżenia podwójnemu głosowaniu m.in. swój numer PESEL. W przypadku głosowania elektronicznego na wskazany numer telefonu przesyłany miał być kod SMS, którym głosujący potwierdza oddanie głosu (ustala się limit pięciu wykorzystanych kodów na numer telefonu).

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Jak wprowadzać młode kadry do urzędów?
Administracja
Mentoring w administracji publicznej – dlaczego warto z niego korzystać?
Administracja
Czy sprzedaż pojazdów porzuconych generuje obowiązki w VAT
Administracja
Samowola urbanistyczna – jakie nowe uprawnienia ma wójt
Administracja
Wyrok WSA: błędy w uchwale w sprawie nadania statutu lokalnemu muzeum