Aktualizacja: 03.04.2025 13:02 Publikacja: 18.09.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Do zadań własnych gminy należy m.in. zapewnienie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych znajdujących się na terenie gminy. W związku z tym gminy ponoszą wydatki na wytworzenia infrastruktury oświetleniowej. Niektóre gminy wytworzoną infrastrukturę oświetleniową przekazują w formie aportu do spółek komunalnych. Wybudowana infrastruktura po jej oddaniu do użytkowania służy oświetleniu ulicznemu gminy.
Z momentem wniesienia jej aportem do spółki jej funkcja nie ulegnie zmianie, tj. nadal służy oświetleniu ulicznemu gminy. Pojawia się w takim przypadku pytanie, czy gminie (zarejestrowanej jako podatnik VAT czynny) przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na realizację inwestycji polegającej na wytworzeniu tej infrastruktury oświetleniowej przekazanej w formie aportu do spółki komunalnej?
Spółka komunalna określa w regulaminie zasady korzystania ze świadczonych przez siebie usług publicznych, a takż...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Mediacja administracyjna była objęta pakietem „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców” z 2017...
Jest szansa, że wzrośnie liczba postępowań mediacyjnych między firmami i urzędami
Decyzje określające zobowiązanie w VAT dotyczące kilku czy kilkunastu okresów nie stanowią – w znaczeniu materia...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Za jazdę techniczną do stacji kontroli bez przeglądu, tylko w celu badania, nie można wlepić kary administracyjnej.
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas