Reklama
Rozwiń

Służba cywilna? Wysokie wymagania i nieadekwatne do nich zarobki

Duża rotacja zatrudnionych, wakaty, szczególnie w administracji terenowej, niewłaściwe zarządzanie – z takimi problemami w latach 2020–2023 mierzyła się służba cywilna. To wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.

Publikacja: 19.11.2024 05:40

Służba cywilna? Wysokie wymagania i nieadekwatne do nich zarobki

Foto: Adobe Stock

Kontrola NIK dotyczyła zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej w urzędach w województwie łódzkim. Wyniki nie są optymistyczne. W żadnym ze skontrolowanych urzędów (patrz niżej) nie zapewniono właściwego zarządzania kadrami. Brakuje chętnych do pracy. W Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Kutnie, w latach 2020–2023 zaledwie 4,3 proc. naborów zakończyło się zatrudnieniem. Z kolei w Urzędzie Statystycznym w Łodzi wysokość pensji na wielu stanowiskach wspomagających i specjalistycznych zbliżona była do poziomu minimalnego krajowego wynagrodzenia. Tymczasem zatrudnienie na określonych stanowiskach w służbie cywilnej związane jest posiadaniem odpowiedniego wykształcenia, zazwyczaj wyższego lub uprawnień. Nic więc dziwnego, że duży problem miał z obsadzeniem stanowisk Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kutnie – w okresie kontroli utrzymywały się tu wakaty na stanowiskach starszego inspektora weterynaryjnego oraz inspektora weterynaryjnego, czy Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Łodzi. Brakowało specjalistów także m.in. w powiatowych inspektoratach nadzoru budowlanego w Łodzi i w Tomaszowie Mazowieckim.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Czy w domu jednorodzinnym może być osiem mieszkań?
Administracja
Katarzyna Wójcik: Patodeweloperka kwitnie
Administracja
Czy towar i rzecz oznaczają to samo? Nie w podatkach
Administracja
Czy uczniowie mogą widzieć ogródek piwny ze szkoły?
Administracja
Opłata adiacencka – obowiązek gmin i koszt właścicieli
Administracja
Zaległości podatkowe nie mogą pozbawić dotacji