Aktualizacja: 27.11.2024 11:40 Publikacja: 27.11.2024 04:35
Foto: Adobe Stock
Ustawodawca konstytucyjny w art. 228 i nast. Konstytucji RP przewidział możliwość wprowadzenia stanów nadzwyczajnych, tj. stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej, w sytuacjach szczególnych zagrożeń, i jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające (art. 228 ust. 1 Konstytucji RP). Ustrojodawca wyznaczył również warunki, w których owe stany nadzwyczajne mogą zostać wprowadzone, zasady ich wprowadzania, a także skutki z tego wynikające. Problematyka stanów nadzwyczajnych była – niestety, bo w wyniku pojawienia się zagrożeń – wielokrotnie przedmiotem wypowiedzi orzeczniczych, w tym sądów administracyjnych.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” tradycyjnie poświęcamy sporo miejsca funkcjonowaniu spółek komunalnych i ich organów.
Nieprzyjęcie planu ogólnego do 2026 r. oznacza dla gminy poważne konsekwencje.
W ostatnim roku weszły w życie istotne zamiany w zakresie czasu pracy, jego rozliczania i wynagradzania w korpusie służby cywilnej.
Rada nadzorcza w spółce z o. o. z udziałem jednostki samorządu terytorialnego działa przede wszystkim w ramach posiedzeń. Powinny się one obywać nie rzadziej niż raz w każdym kwartale roku obrotowego.
Instytucja wyłączenia dostępu do akt sprawy podatkowej nie służy eliminowaniu z nich zbędnych dokumentów, czyli takich, które nie mają znaczenia dla jej wyjaśnienia.
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….? W tej złożonej drabinie społecznej pełnią zgoła inne, niższe funkcje – są żonami, sekretarkami, laborantkami. Tak było w czasach PRL-u, a jak jest dzisiaj? Jaką rolę w wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy odgrywają Sektorowe Rady ds. Kompetencji?
Rafał Trzaskowski traktuje bardzo poważnie swój start, co zapowiadał już od samego początku - mówił Sławomir Potapowicz, wiceszef Rady Warszawy, sekretarz generalny Nowoczesnej. - Nie daje o sobie zapomnieć, pokazuje, że jest człowiekiem niezwykle pracowitym i jest gotów walczyć od samego początku prekampanii do momentu wyborów.
Podopieczny Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Jerzmanowicach-Zdroju (woj. dolnośląskie) próbował odebrać sobie życie po tym, jak został pobity przez wychowawcę. Na te wydarzenia zareagowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Centrum Monitoringu Społecznego wynika, że obywatele Ukrainy bardziej ufają wojskowym liderom, niż politykom.
Przemysław Czarnek, były minister edukacji w rządzie PiS, w radiowym wywiadzie odniósł się do kwestii kandydatury Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich. Podkreślił, że od początku wspierał obecnego prezesa IPN jako odpowiedniego kandydata i aktywnie angażuje się w jego kampanię.
Powiemy uczennicom w jaki sposób przeprowadzić samobadanie piersi a uczniom jak sprawdzić jądra – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prof. Zbigniew Izdebski, szef zespołu przygotowującego podstawę programową z edukacji zdrowotnej. Czego jeszcze będą się uczyły?
Beata Szydło, była premier i szefowa sztabu wyborczego Andrzeja Dudy w 2015 roku, wyraziła poparcie dla Karola Nawrockiego, prezesa IPN, startującego w wyborach prezydenckich jako „obywatelski” kandydat PiS.
W sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” respondentów spytano kto byłby lepszym prezydentem Polski - prezes IPN, popierany przez PiS Karol Nawrocki czy kandydat KO na prezydenta, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas