Spór o odpady. "Samorządom trudno osiągnąć wymagany poziom recyklingu"

W ostatnich latach nikt nie dawał samorządom narzędzi do osiągnięcia poziomów recyklingu i nikt nie zdejmował z samorządów odpowiedzialności karnej za ich nieosiągnięcie – mówi Leszek Świętalski, pełnomocnik Związku Gmin Wiejskich RP ds. gospodarki komunalnej, energetyki i ochrony środowiska.

Publikacja: 15.04.2025 05:20

Samorządom trudno osiągnąć wymagany poziom recyklingu

Samorządom trudno osiągnąć wymagany poziom recyklingu

Foto: Adobe Stock

W 2025 r. gminy powinny osiągnąć poziom 55 proc. recyklingu wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje, że istnieje ryzyko, że Polsce nie uda się osiągnąć tego poziomu. Dlaczego?

Polska nie osiągnęła za 2024 r. wymaganego poziomu 45 proc., zatem osiągnięcie w 2025 r. poziomu 55 proc. jest enigmatyczne. Wpływa na to wiele czynników, jak chociażby fakt, że osoby odpowiedzialne w gminach i województwach za sprawozdania z funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi mogą robić to, nie do końca mając pogłębioną wiedzę w sytuacji, gdy chodzi o ich gminę. Trudno bowiem być sędzią we własnej sprawie. W związku z tym od wielu lat zachęcam samorządowców, aby przynajmniej raz w kadencji powierzyli audyt niezależnemu podmiotowi zewnętrznemu. Tylko osoba z zewnątrz może prawidłowo przeanalizować realizację obowiązku raportowania przez gminę stanu gospodarki odpadami komunalnymi i wskazać popełniane błędy. Ostatnia akcja szkoleniowa, podjęta w ostatnim możliwym terminie, w zakresie sprawozdawczości dotyczącej frakcji bio, tylko potwierdza tę tezę. Natomiast ryzyko, że w Polsce w 2025 r. nie uda się osiągnąć wymaganego poziomu recyklingu, wynika bardziej z działań rządowych niż samorządowych. Zauważmy, że chociaż zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zadaniem własnym gminy, to sposób jego realizacji jest w ponad 90 proc. określony ustawami i rozporządzeniami, których kształtu samorządy nie mogą modyfikować.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Urzędy nagradzają według własnego widzimisię
Administracja
Służba cywilna. 45 lat minęło, a postulaty strajkujących wciąż są aktualne
Administracja
Rozświetlamy Polskę – problem z inwestycją na cudzym majątku
Administracja
Czy trzeba nagrywać posiedzenia komisji rady gminy lub powiatu?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Czy sąsiad jest stroną w postępowaniu o podział nieruchomości?