Aktualizacja: 16.04.2025 01:28 Publikacja: 15.04.2025 05:20
Samorządom trudno osiągnąć wymagany poziom recyklingu
Foto: Adobe Stock
W 2025 r. gminy powinny osiągnąć poziom 55 proc. recyklingu wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje, że istnieje ryzyko, że Polsce nie uda się osiągnąć tego poziomu. Dlaczego?
Polska nie osiągnęła za 2024 r. wymaganego poziomu 45 proc., zatem osiągnięcie w 2025 r. poziomu 55 proc. jest enigmatyczne. Wpływa na to wiele czynników, jak chociażby fakt, że osoby odpowiedzialne w gminach i województwach za sprawozdania z funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi mogą robić to, nie do końca mając pogłębioną wiedzę w sytuacji, gdy chodzi o ich gminę. Trudno bowiem być sędzią we własnej sprawie. W związku z tym od wielu lat zachęcam samorządowców, aby przynajmniej raz w kadencji powierzyli audyt niezależnemu podmiotowi zewnętrznemu. Tylko osoba z zewnątrz może prawidłowo przeanalizować realizację obowiązku raportowania przez gminę stanu gospodarki odpadami komunalnymi i wskazać popełniane błędy. Ostatnia akcja szkoleniowa, podjęta w ostatnim możliwym terminie, w zakresie sprawozdawczości dotyczącej frakcji bio, tylko potwierdza tę tezę. Natomiast ryzyko, że w Polsce w 2025 r. nie uda się osiągnąć wymaganego poziomu recyklingu, wynika bardziej z działań rządowych niż samorządowych. Zauważmy, że chociaż zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zadaniem własnym gminy, to sposób jego realizacji jest w ponad 90 proc. określony ustawami i rozporządzeniami, których kształtu samorządy nie mogą modyfikować.
Nagrody są istotnym elementem wynagrodzenia członków służby cywilnej, ale zasady ich przyznawania nie są jasne.
W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku na jednej ze ścian wiszą postulaty strajkowe Kolejarzy Węzła Lubels...
Część infrastruktury oświetleniowej nie jest własnością gmin. Gdy gmina chce zmodernizować oświetlenie, musi uzy...
Obowiązujące przepisy pozwalają na transmisje obrad nie tylko rady gminy, ale również jej poszczególnych komisji.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Z kręgu stron, w sprawach dotyczących podziału nieruchomości, orzecznictwo wyklucza właścicieli nieruchomości są...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas