Ekolodzy łatwiej zablokują inwestycje

Organizacje ekologiczne mają otrzymać nowe uprawnienia pozwalające im kwestionować decyzje administracyjne w procesie inwestycyjno-budowlanym.

Aktualizacja: 17.10.2020 17:07 Publikacja: 17.10.2020 00:01

Ekolodzy będą mogli skuteczniej blokować inwestycje.

Ekolodzy będą mogli skuteczniej blokować inwestycje.

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Przygotowywane przez rząd przepisy wpłyną na możliwość uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz dalszych decyzji wydawanych na ich podstawie, takich jak pozwolenia na budowę. W efekcie proces inwestycyjno-budowlany może się znacząco wydłużyć, a nawet zostać zablokowany. Mowa o projekcie ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, który jest dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zgodnie z uzasadnieniem - ma on na celu uwzględnienie uwag Komisji Europejskiej dotyczących wadliwej implementacji do prawa polskiego przepisów, tzw. „Dyrektywy EIA" (2011/92/UE), regulującej kwestie oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowisko. Projekt jest odpowiedzią rządu na zastrzeżenia dotyczące obowiązku zapewnienia dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących ochrony środowiska. Projekt nie został jeszcze przyjęty przez rząd i skierowany do prac parlamentarnych a obecnie procedowana jest jego wersja datowana na 13 sierpnia 2020 r.

Pozostało 81% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Bezprzetargowy tryb zbywania nieruchomości gminnych to wyjątek
Administracja
Nowa umowa urbanistyczna w ramach zintegrowanych planów inwestycyjnych
Administracja
Decyzje o usunięciu nieprawidłowości stwierdzonych w obiekcie budowlanym
Administracja
Tytuł prawny do samochodu nie może nikogo dyskryminować
Administracja
Rada nadzorcza w gminnej spółce – o czym należy pamiętać