Osoba składająca skargę powinna znać powody jej nieuwzględnienia

Uchwała rady gminy o uznaniu skargi za bezzasadną musi zawierać prawne i faktyczne uzasadnienie. Przepisy ustawy o samorządzie gminnym nie wyłączają stosowania przepisów działu VIII kodeksu postępowania administracyjnego.

Aktualizacja: 20.06.2020 08:32 Publikacja: 20.06.2020 00:01

Osoba składająca skargę powinna znać powody jej nieuwzględnienia

Foto: AdobeStock

Do rady gminy wpłynęła skarga na działalność wójta. A rada – na podstawie opinii komisji skarg, wniosków i petycji – podjęła uchwałę, w której uznała skargę za bezzasadną. O sposobie załatwienia skargi powiadomiono skarżącego. Jednak wojewoda, w trybie postępowania nadzorczego, uchwałę uchylił. Wskazał, że w sposób istotny narusza ona prawo poprzez niezgodność z dyspozycją art. 238 § 1 k.p.a. Przepis ten wskazuje jakie elementy musi obejmować zawiadomienie o załatwieniu skargi (m.in.: sposób w jaki skarga została załatwiona, a w przypadku odmownego załatwienia skargi – uzasadnienie faktyczne i prawne oraz pouczenie o możliwości ponownego wniesienia skargi). Tymczasem analizowana uchwała zawierała tylko jeden z wymaganych elementów – informację o uznaniu skargi za bezzasadną zawartą w § 1 uchwały. W trakcie postępowania nadzorczego, wojewoda wezwał przewodniczącego rady do przedłożenie uzasadnienia do uchwały celem ustalenia, czy pozostałe elementy wymagane w treści art. 238 § 1 k.p.a. są w tym dokumencie. Odpowiadając na wezwanie przewodniczący rady stwierdził, że „uzasadnienie do przedmiotowej uchwały wynika z przebiegu sesji oraz komisji".

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami