Aktualizacja: 20.06.2020 08:32 Publikacja: 20.06.2020 00:01
Foto: AdobeStock
Do rady gminy wpłynęła skarga na działalność wójta. A rada – na podstawie opinii komisji skarg, wniosków i petycji – podjęła uchwałę, w której uznała skargę za bezzasadną. O sposobie załatwienia skargi powiadomiono skarżącego. Jednak wojewoda, w trybie postępowania nadzorczego, uchwałę uchylił. Wskazał, że w sposób istotny narusza ona prawo poprzez niezgodność z dyspozycją art. 238 § 1 k.p.a. Przepis ten wskazuje jakie elementy musi obejmować zawiadomienie o załatwieniu skargi (m.in.: sposób w jaki skarga została załatwiona, a w przypadku odmownego załatwienia skargi – uzasadnienie faktyczne i prawne oraz pouczenie o możliwości ponownego wniesienia skargi). Tymczasem analizowana uchwała zawierała tylko jeden z wymaganych elementów – informację o uznaniu skargi za bezzasadną zawartą w § 1 uchwały. W trakcie postępowania nadzorczego, wojewoda wezwał przewodniczącego rady do przedłożenie uzasadnienia do uchwały celem ustalenia, czy pozostałe elementy wymagane w treści art. 238 § 1 k.p.a. są w tym dokumencie. Odpowiadając na wezwanie przewodniczący rady stwierdził, że „uzasadnienie do przedmiotowej uchwały wynika z przebiegu sesji oraz komisji".
Państwo zobowiązane jest do ochrony swoich obywateli w każdym czasie: w stanie pokoju, w sytuacjach kryzysowych, podczas stanów nadzwyczajnych, a także w czasie wojny. Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wskazuje podmioty zobowiązane do wypełnienia tych zadań.
Ustawa przywraca podstawy obrony cywilnej. Niedługo po wejściu jej w życie samorządy powinny móc starać się o dofinansowanie zadań – mówi radca prawny Adrian Pokrywczyński, ekspert ds. prawnych w Biurze Związku Powiatów Polskich.
Uchwalenie bądź zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają bezpośrednie przełożenie na wzrost albo obniżenie wartości nieruchomości. Mogą także powodować ograniczenia w korzystaniu z niej w dotychczasowy sposób lub w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem. Kiedy właściciel ma prawo do odszkodowania z tytułu szkody planistycznej?
Rada gminy musi jednoznacznie określić w uchwale moment, w którym przysługuje ekwiwalent pieniężny strażakom ratownikom Ochotniczych Straży Pożarnych.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Do 10 stycznia w przypadku regionu opolskiego i do 17 stycznia dla gmin łódzkich – takie są terminy składania wniosków na projekty wodno-kanalizacyjne.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
W Polsce przepisy nie rozwiązują wielu problemów, tylko je „regulują”.
Uchwalenie bądź zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają bezpośrednie przełożenie na wzrost albo obniżenie wartości nieruchomości. Mogą także powodować ograniczenia w korzystaniu z niej w dotychczasowy sposób lub w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem. Kiedy właściciel ma prawo do odszkodowania z tytułu szkody planistycznej?
Nastolatka, która prawie dekadę temu nie zapłaciła za jazdę miejskim autobusem bez biletu, przez lata nie odbierała wezwań do zapłaty, bo urzędnicy wysyłali je na zły adres. O sprawie dowiedziała się, kiedy komornik zajął jej konto.
Wynik budżetu po październiku jest na relatywnie niskim poziomie, ale jego realizacja może przyspieszyć w ostatnich dwóch miesiącach tego roku - uważa minister finansów Andrzej Domański.
Wiceminister Paweł Bejda zapowiedział, że w tym roku wydatki Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych sięgną nieco ponad 60 proc. planu. To oznacza, że na obronność wydamy ok. 20 mld zł mniej niż planowano i będzie to mniej niż 4 proc. PKB.
Władimir Putin zatwierdził budżet wojskowy i redukcję wydatków na pomoc socjalną, ochronę zdrowia i edukację. Na armię pójdzie cztery razy więcej pieniędzy, niż przed agresją na Ukrainę. Wydatki wojenne pochłaniają już jedną trzecią budżetu i 6,2 proc. PKB Rosji.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich alarmuje o częstej praktyce zwracania listów, które kierowane są do osób osadzonych w zakładach karnych.
To bardzo istotne, aby mieć ważny dowód osobisty. Z różnych powodów wymiana dokumentu może okazać się koniecznością. Kto i kiedy musi to zrobić?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas