Aktualizacja: 13.06.2020 08:42 Publikacja: 13.06.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Rok 2020 nie należy do najprostszych dla branży budowlanej. Inwestorzy muszą zmagać się z praktycznymi utrudnieniami wynikającymi z panującej pandemii oraz ograniczeniami związanymi z wprowadzeniem stanu epidemii. Również działalność organów administracji publicznej została ograniczona, co znacząco wpłynęło na wydłużenie procedur administracyjnych. Jednak nawet w tym trudnym okresie cały czas prowadzone są postępowania z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej, w tym dot. decyzji środowiskowych, warunków zabudowy czy pozwoleń na budowę (rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r. oraz z 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii).
Państwo zobowiązane jest do ochrony swoich obywateli w każdym czasie: w stanie pokoju, w sytuacjach kryzysowych, podczas stanów nadzwyczajnych, a także w czasie wojny. Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wskazuje podmioty zobowiązane do wypełnienia tych zadań.
Ustawa przywraca podstawy obrony cywilnej. Niedługo po wejściu jej w życie samorządy powinny móc starać się o dofinansowanie zadań – mówi radca prawny Adrian Pokrywczyński, ekspert ds. prawnych w Biurze Związku Powiatów Polskich.
Uchwalenie bądź zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają bezpośrednie przełożenie na wzrost albo obniżenie wartości nieruchomości. Mogą także powodować ograniczenia w korzystaniu z niej w dotychczasowy sposób lub w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem. Kiedy właściciel ma prawo do odszkodowania z tytułu szkody planistycznej?
Rada gminy musi jednoznacznie określić w uchwale moment, w którym przysługuje ekwiwalent pieniężny strażakom ratownikom Ochotniczych Straży Pożarnych.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Do 10 stycznia w przypadku regionu opolskiego i do 17 stycznia dla gmin łódzkich – takie są terminy składania wniosków na projekty wodno-kanalizacyjne.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Aż 47 mld zł przeznaczy rząd do 2030 r. na budownictwo społeczne. Jak w nowej rzeczywistości odnajdą się samorządy?
Budowę osiedla na stołecznych Młocinach rozpoczyna Develia. Mieszkania mają być gotowe w pierwszym kwartale 2026 roku.
Pierwsze prawdziwe lofty w Trójmieście, czyli mieszkania w poprzemysłowych murach, powstaną na postoczniowych terenach w Gdańsku. W dawnej formierni wzniesionej na przełomie lat 70. i 80. XIX w. planuje je spółka Stocznia Cesarska Development.
Mimo wysokich kosztów energii ceny materiałów budowlanych są wciąż na dość stabilnym poziomie. W skali kraju koszty budowy domów w 2025 roku będą rosły w tempie podobnym do prognozowanej inflacji, czyli 5-6 proc. lub nieco powyżej tego poziomu.
Allcon rozpoczyna budowę wielofunkcyjnego kompleksu przy ul. Kieleckiej w Gdyni. W pierwszym etapie deweloper wybuduje 17-kondygnacyjny budynek z apartamentami i lokalami usługowymi.
W listopadzie na większości rynków średnie ceny nowych lokali lekko spadły - wynika z barometru nastrojów na rynku mieszkaniowym przygotowywanego przez Otodom Analytics dla „Nieruchomości” „Rzeczpospolitej”.
Mundurowi są rozczarowani uchwaloną przez Sejm ustawą budżetową na 2025 rok, która zakłada tylko 5-proc. podwyżkę dla funkcjonariuszy publicznych. NSZZ Policjantów domagał się wzrostu wynagrodzeń o 15 proc. i ogłosił akcję protestacyjną.
Mamy najdroższy Trybunał Konstytucyjny w historii. Roczne wydatki na utrzymanie tej instytucji wzrosły prawie dwukrotnie podczas kadencji Julii Przyłębskiej. To ma się zmienić. Sejm obciął właśnie budżet TK na przyszły rok.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas