Aktualizacja: 24.02.2020 14:44 Publikacja: 24.02.2020 17:00
Foto: Adobe Stock
W toczących się dyskusjach na temat kolejnych nowelizacji Prawa zamówień publicznych często koncentrujemy się na bardzo konkretnych, wybiórczych rozwiązaniach/postulatach, na przykład walki z prymatem ceny, klauzulach waloryzacyjnych (w szczególności w odniesieniu do kontraktów budowlanych), równowagi stron stosunku umownego, środkach ochrony prawnej itd. W dyskusjach tych, zagadnienia dotyczące upowszechniania w zamówieniach publicznych rozwiązań prośrodowiskowych czy proinnowacyjnych często schodzą (niestety) na drugi plan. Tymczasem zarówno oczekiwania prawodawcy unijnego jak i sytuacja w otaczającym nas świecie (tj. postępujące zmiany klimatyczne, konieczność wdrożenia zmian wynikających z IV Rewolucji Przemysłowej, dobrodziejstwa płynące z wdrożenia Sieci Mobilnej 5 Generacji, budowa tzw. ,,Smart Cities'', jak również niezwykle dynamiczne zmiany geopolityczne) wyraźnie pokazują, że to właśnie te tematy powinny coraz bardziej skupiać uwagę uczestników polskiego rynku, zwłaszcza w przeddzień wejścia w życie całkowicie nowej ustawy regulującej proces udzielania zamówień publicznych. Tym bardziej, że jak pokazują liczne zagraniczne przykłady, bycie prośrodowiskowym lub proinnowacyjnym jest również opłacalne.
Wójt, burmistrz czy prezydent będzie dostawał najwięcej skarg, zażaleń. To do niego będą przychodzili ludzie z awanturami, gdy ich działka nie zostanie objęta terenem zabudowy, co oznacza, że nie będzie można na niej zbudować domu.
Nie wszystkie przepisy nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym da się jednoznacznie zinterpretować, a zmiany trzeba wdrażać. W gminach rozpoczyna się „gorący” czas.
Gmina nie może zawierać z macierzystą instytucją kultury umowy najmu i z tego tytułu pobierać czynszu.
Ponad osiem mln euro dofinansowania mogą pozyskać samorządy na realizację projektów, w których uczestniczyć będą jednostki samorządowe lub organizacje z Niemiec, a dokładniej z Saksonii.
Zdarza się, że samorządowa jednostka kultury w związku z nieotrzymaniem od zagranicznego podatnika certyfikatu rezydencji pobiera podatek u źródła z wynagrodzenia należnego temu podatnikowi według stawki obowiązującej w polskiej ustawie. Czy po późniejszym otrzymaniu certyfikatu rezydencji, płatnik ma prawo wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?
Największa przewaga samochodu elektrycznego nad spalinowym wynika z zerowej emisji CO2 podczas jazdy oraz zdecydowanie większej sprawności napędu.
Minęło właśnie dziewięć lat obowiązywania ustawy krajobrazowej. Niewiele samorządów zdecydowało się jednak w tym czasie na podjęcie próby uporządkowania wspólnej przestrzeni. Dlaczego?
Pod wpływem ekspertów ministerstwo wycofało się z pomysłu przedstawiania wszystkich dowodów przed rozprawą przed Krajową Izbą Odwoławczą.
Krajowa Izba Odwoławcza dopuszcza odrzucenie oferty wykonawcy, który wprowadził zamawiającego w błąd, uznając takie działanie za czyn nieuczciwej konkurencji. Jest jednak ryzyko, że taka kwalifikacja jest obejściem przepisów UE o fakultatywnych przesłankach wykluczenia.
Wsłuchujemy się w głosy i propozycje uczestników rynku. Nie ma wśród nich postulatów radykalnych zmian – mówi „Rz” Agnieszka Olszewska, nowa prezes UZP.
W najbliższym czasie to parlamentarzyści będą decydowali o przyszłych dochodach samorządowych, jednak dyskusja nad systemem wspomagającym rozwój lokalny jest dopiero przed rządem i organizacjami samorządowymi.
Nowy system zapewni nam, że władza centralna, wprowadzając prezenty podatkowe dla obywateli, nie będzie robiła tego kosztem samorządu – mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, wiceprezes Związku Miast Polskich.
Nowa ustawa wiatrakowa w wersji, którą obecnie chce już we wrześniu przesłać do konsultacji Ministerstwo Klimatu i Środowiska, może utrudnić rozwój lądowych farm wiatrowych.
Jeśli polityka imigracyjna i integracyjna ma być skuteczna, to powinna być podzielona pomiędzy centrum i samorządy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ołeksandr Kamyszin, były ukraiński minister przemysłu strategicznego oświadczył, że Ukraina rozpoczęła produkcję amunicji kalibru 155 mm.
W Głuchołazach zawyły syreny alarmowe. Woda przelewa się przez wały. Zagrożony jest most.
"Po godzinie 2 w nocy pierwsza fala dotarła do Kłodzka, poziom wody w Nysie Kłodzkiej w Kłodzku przekroczył 6 metrów. Ulice i domy w mieście są zalewane przez wody z Nysy Kłodzkiej oraz Młynówki" - podaje Telewizja Kłodzka na swoim profilu na Facebooku.
Mamy pierwszy stwierdzony zgon przez utonięcie w powiecie kłodzkim - mówił na konferencji prasowej Donald Tusk po odprawie z udziałem przedstawicieli służb w Kłodzku.
Lubi wyzwania. Gra, pisze i reżyseruje. Niedawno, jako reżyserka, skończyła swój pierwszy film: "Błazny". Jest w nim intryga, zapętlone relacje miłosne i wątek kryminalny. To także historia o tym, jak w dzisiejszych czasach walczyć walczyć o siebie w zawodzie aktora.
Na półtora roku przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech opozycyjne ugrupowanie Tisza Pétera Magyara ma już niewiele mniejsze poparcie niż Fidesz Viktora Orbána.
Pocisk ziemia-ziemia został wystrzelony z terytorium Jemenu w stronę środkowego Izraela - informuje Reuters.
Działki ROD służą głównie celom rekreacyjnym i wypoczynkowym – wśród zieleni, ciszy i spokoju. Wiele osób spędza na nich naprawdę dużo czasu. Czy można zostać w tym miejscu na noc lub w nim zamieszkać?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W sobotę Moskwa i Kijów przeprowadziły kolejną wymianę jeńców - każda z walczących stron uwolniła po 103 osoby.
Od 1 sierpnia można składać wnioski o wypłatę bonu energetycznego. Czasu jednak pozostało niewiele – terminem końcowym jest 30 września 2024 roku. Co musisz wiedzieć o tym świadczeniu?
Przed północą władze Bystrzycy Kłodzkiej poinformowały, że tama w Międzygórzu zaczęła się przelewać. Nieco wcześniej burmistrz ostrzegała, że to ostatnia szansa na ewakuację. Władze miasta wyłączyły oczyszczalnię ścieków.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Rząd Egiptu będzie wspierać inwestorów inwestujących w turystykę, bo napędza ona wzrost gospodarczy kraju i tworzy miejsca pracy. Są już konkretne pomysły i rozwiązania.
To, co czeka nas tej nocy i być może także przez część niedzieli, to będą opady w wielu miejscach większe, właściwie rekordowe - oświadczył premier Donald Tusk po odprawie służb w Nysie.
Autonomiczny pojazd ARES-DV Piasecki Aircraft Corporation, o niezwykłej modułowej konstrukcji, przeprowadził pierwszy udany lot. Ma zrewolucjonizować dostawy powietrzne dla amerykańskiej armii.
Komendant główny policji nadinsp. Marek Boroń trafił do szpitala po tym, jak samochód, którym jechał, dachował - wynika z oświadczenia policji i ustaleń mediów.
Na jedną rundę przed końcem tegorocznego cyklu Grand Prix Bartosz Zmarzlik zapewnił sobie piąty w karierze tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu.
PKP planuje uruchomić kolejowe połączenia z Polski do Szwecji. To nie pierwsza inicjatywa, przewozy są atrakcyjne, ale trudne do zorganizowania.
Poszkodowani powodzią w województwach dolnośląskim i opolskim mogą liczyć na szybkie wypłaty zasiłków powodziowych. Według rządu, są na to przygotowane pieniądze.
Niektórzy, ja również, zakładali na początku wojny, że miejsce bohaterów UPA zajmą nowi bohaterowie, ci walczący obecnie z Rosją. Tymczasem jesteśmy świadkami masowego i oficjalnego odwoływania się do agresywnie nacjonalistycznej ideologii spod znaku OUN-UPA jako podstawy ukraińskiej tożsamości – polemika z Piotrem Zarembą.
Niż genueński, który dotarł nad Polskę w czwartek 12 września, przyniósł gwałtowne opady deszczu, lokalne podtopienia i zagrożenie powodziowe. Ostrzeżeniem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa objęci są mieszkańcy województw świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego i części powiatów województwa mazowieckiego.
- Są olbrzymie wezbrania, przekraczające stan alarmowy, już w ponad 50 rzekach w województwie dolnośląskim i opolskim. Ta sytuacja będzie się jeszcze pogłębiała - powiedział w Polsat News rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski. Zaznaczył, że w części Polski wystąpiły huraganowy wiatr i trąby powietrzne.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach rozstrzygnął spór w sprawie zarzutów skarbówki o sztuczne wydłużenie „łańcucha dostaw”, które jest charakterystyczne dla przestępstw karuzelowych.
Niemcy otworzą swój rynek pracy dla Kenijczyków. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek prezydent Kenii William Ruto i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas