Aktualizacja: 20.07.2020 12:57 Publikacja: 20.07.2020 16:30
Foto: AdobeStock
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 27 marca 2020 r. (sygn. IPTPP2/443-591/14-5/KT) rozstrzygnął wątpliwości w zakresie prawa do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na modernizację świetlic gminnych.
Wniosek w omawianej sprawie złożyła gmina (wnioskodawca), zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. W 2010 r. gmina poniosła wydatki w celu przebudowy i modernizacji świetlic wiejskich. Świetlice te były przeznaczone zarówno do celów stricte gminnych (np. przeprowadzania wyborów), jak i do celów komercyjnych (np. odpłatnej organizacji imprez okolicznościowych). W momencie poniesienia wydatków gmina nie była w stanie określić zakresu, w jakim obiekty te są i będą przeznaczone do udostępniania komercyjnego, a w jakim do nieodpłatnego udostępniania na cele gminne. Zależało to każdorazowo od popytu na każdy rodzaj usług w danym czasie.
Najwyższa Izba Kontroli w kolejnych raportach ujawnia nieprawidłowości, do których zaskakująco często dochodzi w spółkach komunalnych.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Ingerencja organu nadzoru w uchwałodawstwo gminne może mieć miejsce tylko, gdy doszło do naruszenia prawa, a nie np. zasad celowości czy gospodarności.
Gdy wnioskodawca powołuje się na ogólne prawo do informacji publicznej, a istnieje inna szczególna podstawa do udostępnienia żądanych danych, np. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, to należy jej udzielić w tym innym trybie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Pozwolenie na budowę może dotyczyć wybranych budynków, mogących samodzielnie funkcjonować. Jednak inwestor jest zobowiązany przedstawić projekt zagospodarowania terenu dla całego zamierzenia budowlanego.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku VAT dla odpłatnego udostępniania budynków.
Podatnik zachowuje prawo do obniżenia VAT należnego o podatek naliczony wynikający z wydatków na inwestycję, która została zaniechana przez podatnika z uwagi na zmianę uwarunkowań rynkowych.
Przyznanie pracownikowi abonamentu parkingowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Pracodawca jest – jako płatnik – zobowiązany doliczyć wartość abonamentu do wynagrodzenia pracownika i pobrać odpowiednią zaliczkę na PIT.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Potencjał energetyki wiatrowej na Pomorzu Zachodnim to główny temat zbliżającego się Forum Ekologicznego, które odbędzie się pierwszego dnia wiosny (21.03.2025 r.) w Szczecinie.
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto włączyły się muzea i instytucje kultury. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i wystaw.
W Muzeum Narodowym w Poznaniu od 7 marca do 29 czerwca będzie można zobaczyć ponad 120 dzieł malarskich, rysunków i szkiców, które pozwolą oglądającemu poznać, przypomnieć, odkryć na nowo Chełmońskiego jako artystę i postać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas