Aktualizacja: 10.02.2020 15:06 Publikacja: 10.02.2020 18:30
Foto: AdobeStock
Sejm 23 stycznia 2020 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, a Senat na ostatnim posiedzeniu zaproponował nieznaczne korekty. Warto więc przyjrzeć się bliżej najważniejszym zmianom, które pojawią się jeszcze w tym roku. Zgodnie bowiem z art. 38 ustawy – w większości wchodzi ona w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia.
Wedle nowego art. 37b prawa budowlanego („p.b."), po upływie 5 lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji o udzieleniu pozwolenia na budowę nie będzie możliwe stwierdzenie jej nieważności. W takiej sytuacji organ będzie mógł jedynie stwierdzić wydanie decyzji z naruszeniem prawa, na mocy odpowiednio stosowanego art. 158 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego. Z kolei nowy art. 49f p.b. przewiduje, że w przypadku tzw. samowoli budowlanej możliwe będzie dokonanie legalizacji w postępowaniu uproszczonym, jeżeli od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat. W tym celu konieczne będzie przedłożenie m.in. inwentaryzacji geodezyjnej oraz ekspertyzy stwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu (nowy art. 49g p.b.). Wprowadzone rozwiązania przyczynią się zatem do unormowania i ustabilizowania sytuacji prawnej niektórych nieruchomości.
Nie będzie sprawnego państwa bez profesjonalnej i niezależnej służby cywilnej. Starsi stażem zbliżają się do emerytury, a dla młodych ludzi praca w administracji publicznej jest nieatrakcyjna.
Duża rotacja zatrudnionych, wakaty, szczególnie w administracji terenowej, niewłaściwe zarządzanie – z takimi problemami w latach 2020–2023 mierzyła się służba cywilna. To wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.
Władze krajowe, regionalne i lokalne mogą włączyć się do wspólnych projektów z partnerami z Niemiec, Szwecji, Danii i Litwy. W kilku działaniach do pozyskania jest 27 mln euro.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Euro Styl z Grupy Dom Development wprowadza do sprzedaży ponad 160 mieszkań na wieloetapowym osiedlu w Rumi.
Deweloper znany ze współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi rozszerza działalność. Akcjonariusze mają zadecydować o wypłacie z kapitału zapasowego.
W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Oferta katowickiego osiedla firmy Atal powiększyła się o 290 mieszkań. To kolejna odsłona inwestycji, która wystartowała dziesięć lat temu.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas