Najnowsze zmiany w prawie budowlanym

Po upływie 5 lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji o udzieleniu pozwolenia na budowę nie będzie możliwe stwierdzenie jej nieważności.

Publikacja: 10.02.2020 18:30

Najnowsze zmiany w prawie budowlanym

Foto: AdobeStock

Sejm 23 stycznia 2020 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, a Senat na ostatnim posiedzeniu zaproponował nieznaczne korekty. Warto więc przyjrzeć się bliżej najważniejszym zmianom, które pojawią się jeszcze w tym roku. Zgodnie bowiem z art.  38 ustawy – w większości wchodzi ona w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia.

Wedle nowego art. 37b prawa budowlanego („p.b."), po upływie 5 lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji o udzieleniu pozwolenia na budowę nie będzie możliwe stwierdzenie jej nieważności. W takiej sytuacji organ będzie mógł jedynie stwierdzić wydanie decyzji z naruszeniem prawa, na mocy odpowiednio stosowanego art.  158 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego. Z kolei nowy art. 49f p.b. przewiduje, że w przypadku tzw. samowoli budowlanej możliwe będzie dokonanie legalizacji w postępowaniu uproszczonym, jeżeli od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat. W tym celu konieczne będzie przedłożenie m.in. inwentaryzacji geodezyjnej oraz ekspertyzy stwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu (nowy art. 49g p.b.). Wprowadzone rozwiązania przyczynią się zatem do unormowania i ustabilizowania sytuacji prawnej niektórych nieruchomości.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Administracja
Teresa Siudem: Czas na reformę służby publicznej
Administracja
Służba cywilna? Wysokie wymagania i nieadekwatne do nich zarobki
Administracja
Od czystej wody do zrównoważonej turystyki na Bałtyku
Administracja
Jak ustalić odszkodowanie za grunt wywłaszczany pod drogę?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Administracja
Gmina rozważa aport infrastruktury do spółki. Czy odliczy VAT?