Aktualizacja: 10.02.2020 15:06 Publikacja: 10.02.2020 18:30
Foto: AdobeStock
Sejm 23 stycznia 2020 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, a Senat na ostatnim posiedzeniu zaproponował nieznaczne korekty. Warto więc przyjrzeć się bliżej najważniejszym zmianom, które pojawią się jeszcze w tym roku. Zgodnie bowiem z art. 38 ustawy – w większości wchodzi ona w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia.
Wedle nowego art. 37b prawa budowlanego („p.b."), po upływie 5 lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji o udzieleniu pozwolenia na budowę nie będzie możliwe stwierdzenie jej nieważności. W takiej sytuacji organ będzie mógł jedynie stwierdzić wydanie decyzji z naruszeniem prawa, na mocy odpowiednio stosowanego art. 158 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego. Z kolei nowy art. 49f p.b. przewiduje, że w przypadku tzw. samowoli budowlanej możliwe będzie dokonanie legalizacji w postępowaniu uproszczonym, jeżeli od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat. W tym celu konieczne będzie przedłożenie m.in. inwentaryzacji geodezyjnej oraz ekspertyzy stwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu (nowy art. 49g p.b.). Wprowadzone rozwiązania przyczynią się zatem do unormowania i ustabilizowania sytuacji prawnej niektórych nieruchomości.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas