Aktualizacja: 30.12.2019 17:20 Publikacja: 30.12.2019 17:45
Foto: 123RF
- Zespół szkół jest jednostką organizacyjną powiatu, która realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty. Od 1 stycznia 2017 roku powiat (podatnik VAT czynny) prowadzi scentralizowane rozliczenie z tyt. podatku VAT, obejmujące czynności prowadzone przez jednostki organizacyjne. W listopadzie 2019 r. szkoła, zgodnie z zawartą umową finansową z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji w ramach projektu unijnego, zorganizowała dwutygodniowe praktyki zawodowe uczniów w Austrii. Szkoła posiada umowę zawartą z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, z której wynika, iż środki finansowe pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego i są to środki publiczne. Ze środków tych szkoła w całości opłaciła te praktyki. Są one organizowane zgodnie z programem nauczania oraz podstawą programową, która jest niezbędna do uzyskania promocji ucznia do następnej klasy. W związku z realizacją praktyk, szkoła zawarła umowę z partnerem zagranicznym w Austrii. Jest to firma doradczo-szkoleniowa, która zajmuje się organizacją i zarządzaniem praktykami zawodowymi. W ramach umowy kontrahent zapewnił: kurs językowo-kulturowy, który jest wymogiem niezbędnym do realizacji praktyk zagranicznych, wyżywienie i zakwaterowanie, transfer z/na lotnisko oraz transport lokalny. Praktyki zawodowe odbyły się w zakresie realizacji podstawy programowej w technikum, która przewiduje realizację przedmiotu „praktyka zawodowa" na każdym kierunku kształcenia. Za te usługi powiat otrzymał fakturę z wyszczególnionymi usługami czyli: językowo-kulturowy kurs przygotowawczy, usługa zakwaterowania z pełnym wyżywieniem, transport miejski, usługa przewozu z/na lotnisko według kategorii budżetowych wskazanych w umowie o dofinansowanie projektu, tj. podróż (transfer z/na lotnisko), wsparcie indywidualne (zakwaterowanie, wyżywienie, transport lokalny) oraz wsparcie organizacyjne (kurs nauki języka). Czy szkoła (a właściwie powiat) powinna – otrzymaną od kontrahenta zagranicznego – fakturę rozpoznać w kontekście importu usług?
Najwyższa Izba Kontroli w kolejnych raportach ujawnia nieprawidłowości, do których zaskakująco często dochodzi w spółkach komunalnych.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Ingerencja organu nadzoru w uchwałodawstwo gminne może mieć miejsce tylko, gdy doszło do naruszenia prawa, a nie np. zasad celowości czy gospodarności.
Gdy wnioskodawca powołuje się na ogólne prawo do informacji publicznej, a istnieje inna szczególna podstawa do udostępnienia żądanych danych, np. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, to należy jej udzielić w tym innym trybie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Pozwolenie na budowę może dotyczyć wybranych budynków, mogących samodzielnie funkcjonować. Jednak inwestor jest zobowiązany przedstawić projekt zagospodarowania terenu dla całego zamierzenia budowlanego.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Spółki komunalne dostarczają usługi zaspokajające podstawowe potrzeby wspólnoty. Wyjątkowo mogą prowadzić działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania o charakterze użyteczności publicznej.
Spółka utworzona przez spółkę komunalną nie zapłaci podatku minimalnego, jeśli realizuje zadania użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i ciągłe zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych.
Systematycznie rośnie liczba osób w wieku 60+. Współcześni seniorzy nie zajmują się jednak tylko robótkami ręcznymi i powolnymi spacerami. Dziś sprawnie posługują się smartfonami, uprawiają sport, a niektórzy po sześćdziesiątce kończą studia.
Na instalacje, które umożliwiają czasowe gromadzenie wód opadowych oraz rozsączanie ich do ziemi - można dostać wsparcie od samorządu. W Warszawie wnioski o dotacje na ten rok przyjmowane są do końca marca, ale podobne programy mają też inne miasta.
Potencjał energetyki wiatrowej na Pomorzu Zachodnim to główny temat zbliżającego się Forum Ekologicznego, które odbędzie się pierwszego dnia wiosny (21.03.2025 r.) w Szczecinie.
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto włączyły się muzea i instytucje kultury. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i wystaw.
W Muzeum Narodowym w Poznaniu od 7 marca do 29 czerwca będzie można zobaczyć ponad 120 dzieł malarskich, rysunków i szkiców, które pozwolą oglądającemu poznać, przypomnieć, odkryć na nowo Chełmońskiego jako artystę i postać.
Koleje Dolnośląskie rozszerzą swoją działalność o przewozy autobusowe. Nowe połączenia zyskają m.in. Polkowice, Bolków i Lwówek Śląski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas