Aktualizacja: 08.10.2019 11:13 Publikacja: 08.10.2019 17:45
Foto: AdobeStock
Producent i dystrybutor zawarli umowę handlową regulującą warunki współpracy w zakresie dostawy wyrobów między nimi. Na jej podstawie producent sprzedaje swoje wyroby i towary dystrybutorowi prowadzącemu punkty detalicznej. Zgodnie z umową rozliczenie za dostawy następuje na podstawie faktury opiewającej na cenę wynikając z cennika ustaloną na podstawie dostarczonych towarów. W interesie producenta jest, aby dystrybutor prowadził funkcjonujące punkty detaliczne, w których sprzedaje głównie wyroby producenta i ma zakaz sprzedaży towarów stanowiących dla niego konkurencję. W związku z tym ustalili oni docelowy poziom rentowności, na jakim dystrybutor powinien prowadzić działalność, żeby mógł bez problemów finansowych prowadzić swoje punkty handlowe, a producent ma partycypować w osiąganiu docelowego poziomu rentowności. Zgodnie z zawartą umową, jeśli w danym roku podatkowym poziom rentowności dystrybutora, prowadzącego działalność zgodnie z zasadami określonymi w umowie, będzie niższy niż poziom docelowy, producent ma obowiązek wyrównać poziom rentowności. Celem rozliczenia pomiędzy producentem a dystrybutorem jest skorygowanie okresowego wyniku (rentowności) dystrybutora osiąganego na podstawowej działalności operacyjnej, do poziomu rynkowego. Wyrównanie poziomu docelowej rentowności ma następować na podstawie noty księgowej wystawionej przez producenta. Czy spółka będąca producentem, słusznie uważa, że kwota otrzymywana od niego przez dystrybutora tytułem wyrównania rentowności nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług przez dystrybutora, a czy tym samym nie powinna być opodatkowana VAT i udokumentowana fakturą oraz czy można uznać, że wynagrodzenia producenta z tytułu dostawy towarów, a tym samym nie musi być udokumentowane fakturami korygującymi? – pyta czytelnik
Gdy przedsiębiorcy zagrożeni niewypłacalnością decydują się na skorzystanie z postępowania restrukturyzacyjnego, wpływa to na sytuację prawną ich wierzycieli, np. w większości przypadków wyklucza możliwość wszczęcia egzekucji.
Mimo ambitnych założeń regulacji unijnych sytuacja podmiotów, których prawa są naruszane w internecie, nie uległa znaczącej poprawie. Nadal występują obszary wymagające pilnej interwencji, aby zmusić big techy do rzeczywistej ochrony praw użytkowników.
Importerzy towarów muszą składać kwartalne sprawozdania o emisji gazów cieplarnianych wynikające z ich importu w danym kwartale. Kolejne taki raport trzeba złożyć 31 stycznia br., co oznacza, że zostało mało czasu na zebranie danych.
Zgłoszenie przez wspólnika spółki komandytowej żądania wypłaty zysku jest jedyną czynnością, jaką powinien podjąć w celu uzyskania należnej mu wypłaty. Nie ma znaczenia, czy spółka sporządziła i zatwierdziła w ustawowym terminie sprawozdanie finansowe.
Brak precyzyjnych wytycznych odnośnie do tego, jak kwalifikować usługi pośrednictwa finansowego, stanowi wyzwanie dla sektora finansowego, co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku konieczności aneksowania umów zgodnie z wymogami DORA.
Samorząd może odliczać VAT od działalności cmentarza według proporcji udziału liczby pochówków dokonanych w danym roku odpłatnie w całkowitej ich liczbie z danego roku.
Zbyt pochopne lub przedwczesne przyjęcie świadomego uczestnictwa w karuzeli VAT może naruszać wizerunek podatnika będącego spółką.
Fiskus musi zrozumieć, że szermowanie zarzutami wobec podatników bez zgromadzenia konkretnych i jednoznacznych dowodów narusza prawo.
Aby nieruchomości stanowiły majątek prywatny, przez cały okres posiadania ich przez podatnika nie mogą służyć działalności gospodarczej. Przy czym wydzierżawienie działek powoduje, że tracą one charakter majątku prywatnego.
Obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, poprawa sytuacji w transporcie, uproszczenia dla pracowników z zagranicy – to kilka postulatów niemieckich przedsiębiorców turystycznych do polityków w przededniu wyborów parlamentarnych.
To, że pracownicy zaspokajają w kantynie swoje własne potrzeby, nabywając usługi gastronomiczne, nie wyklucza związku zakupionej przez pracodawcę usługi z jego sprzedażą opodatkowaną. Z góry nie przekreśla zatem prawa do odliczenia VAT.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z listopada 2024 r.
Błędu w numerze NIP nabywcy lub jego braku na paragonie nie można skorygować jako oczywistej omyłki w dodatkowej ewidencji w trybie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas