Instytucja oświadczeń i zapewnień - stosowanie w Polsce

Instytucja oświadczeń i zapewnień (tzw. representations and warranties) nie ma bezpośredniego odpowiednika w prawie polskim. Dlatego też, formułując ich treść, wielokrotnie trzeba wykorzystywać praktykę stosowaną przez zachodnich inwestorów, w szczególności zakorzenioną w modelu common law.

Publikacja: 03.10.2019 16:00

Instytucja oświadczeń i zapewnień - stosowanie w Polsce

Foto: Adobe Stock

Możliwość ich stosowania wynika ze swobody umów wyrażonej w art. 3531 kodeksu cywilnego. Jednym z najważniejszych etapów przeprowadzenia z sukcesem procesu fuzji i przejęć jest zawarcie umowy zbycia udziałów lub akcji (w transakcji typu share deal) albo przedsiębiorstwa czy jego zorganizowanej części (asset deal).

Niezmiernie istotną częścią takiej umowy jest odpowiednie i prawidłowe sformułowanie zapewnień składanych przez strony transakcji, w szczególności przez zbywcę. Odpowiednio zaproponowane oświadczenia i zapewnienia pozwolą mu bowiem zwolnić się z odpowiedzialności za wady przedmiotu sprzedaży, w szczególności w kontekście przeprowadzonego na zlecenie nabywcy procesu badania podmiotu – due dilligence.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak zminimalizować ryzyko inwestowania w kryptowaluty?
Biznes
Krypto inwestycje – jakie obowiązki spoczywają na zarządach spółek?
Biznes
E-commerce – nowa strategia bez tworzenia nowych regulacji
Biznes
Wzornictwo pod lepszą ochroną
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Kilka ważnych zmian w ustawie OZE
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń