Prosta spółka akcyjna - zbawienie dla startupów czy gehenna dla wierzycieli

Z początkiem marca 2020 roku w obrocie gospodarczym będzie mógł zacząć funkcjonować nowy typ spółki – prosta spółka akcyjna. Z założenia nowa forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej miała być odpowiedzią ustawodawcy na pojawiające się problemy startupów, idealną formą działalności dla fintechów. Przyjęte rozwiązania normatywne są równie innowacyjne co dyskusyjne.

Publikacja: 19.09.2019 17:45

Prosta spółka akcyjna - zbawienie dla startupów czy gehenna dla wierzycieli

Foto: 123RF

Dla kogo ma być P.S.A.? Ten typ spółki wedle ustawodawcy przeznaczony ma być dla innowacyjnych przedsiębiorstw z branży nowych technologii, a więc z jednej z najszybciej rozwijających się. Często bowiem przeszkodą dla planujących wprowadzenie na rynek nowego innowacyjnego produktu lub usługi był brak odpowiedniej formy prawnej, w której przedsiębiorstwo mogłoby funkcjonować i rozwijać się z poszanowaniem interesów twórców i inwestorów. P.S.A. ma być z założenia formą prawną działalności gospodarczej, w której kapitał ludzki może mieć równie istotne prawnie znaczenie, co środki finansowe – jest to bowiem pierwszy rodzaj spółki kapitałowej w polskim porządku prawnym, w którym praca ludzka lub usługi mają zdolność aportową, tj. mogą być przedmiotem wkładu do spółki. Jest to forma tańsza w funkcjonowaniu niż „klasyczna" spółka akcyjna, prostsza do założenia. Analiza regulacji prawnych dot. P.S.A. pozwala jednak również stwierdzić, że jest to niejako zwirtualizowana forma prowadzenia działalności gospodarczej.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo