Roboty budowlane: jak rozliczać prace dodatkowe wykonane bez umowy?

Wykonawca robót budowlanych może dochodzić skutecznie roszczeń w związku z przedłużeniem terminów realizacji umów. Możliwość uzyskania zapłaty zależy przede wszystkim od przyczyn opóźnienia oraz treści postanowień umowy.

Publikacja: 29.04.2021 16:45

Roboty budowlane: jak rozliczać prace dodatkowe wykonane bez umowy?

Foto: Adobe Stock

W toku realizacji umowy o roboty budowlane wielokrotnie dochodzi do sytuacji, w której prace są prowadzone dłużej niż wynikałoby to z pierwotnego terminu kontraktowego. Powoduje to negatywne skutki finansowe dla wykonawcy, który zostaje zmuszony do pokrycia nieplanowanych kosztów (tzw. „kosztów przedłużenia"). Do kosztów takich należą wydatki na robociznę i sprzęt niezbędne do wykonania pozostałej części robót (tzw. koszty bezpośrednie – np. koszty związane z mobilizacją na placu budowy w okresie niezakładanym na etapie sporządzania oferty) oraz nakłady związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (tzw. koszty pośrednie – przede wszystkim dotyczące funkcjonowania wykonawcy na placu budowy i jego „centrali"). Wykonawca często traci również możliwość osiągnięcia zysku wobec braku realizowania robót w pierwotnie zamierzonych ramach czasowych.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Kraś-Gasparska: Restrukturyzacja kłopotliwa dla wierzycieli
Biznes
Czy big techy wywiązują się z obowiązków
Biznes
CBAM – najczęstsze wyzwania raportowe i przyszłe obowiązki
Biznes
Jakie są zasady podziału i wypłaty zysku w spółce komandytowej
Biznes
Umowy pośrednictwa finansowego w świetle DORA