Jak ująć w JPK wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość

Pakiet VAT e-commerce wprowadził szereg zmian przepisów w ustawie o podatku od towarów i usług. Część z nich przyjęła postać rozszerzenia procedur związanych z OSS – One Stop Shop. Wprowadzono też nowe zasady dotyczące rozliczania wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość.

Publikacja: 17.08.2021 10:51

JPK_VAT

JPK_VAT

Foto: AdobeStock

W wyniku przyjętych zmian w ramach pakietu VAT e-commerce w miejsce sprzedaży wysyłkowej na i z terytorium kraju wprowadzono nowe pojęcie wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (dalej: WSTO). Przez WSTO należy rozumieć dostawę towarów na rzecz nabywcy z innego kraju Unii Europejskiej, który nie jest podatnikiem VAT (konsumenta), albo na rzecz nabywcy (będącego podatnikiem lub osobą prawną niebędącą podatnikiem), w przypadku, którego wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów nie podlegają opodatkowaniu VAT. Czyli w przypadku WSTO mówimy o tych samych podmiotach, których dotąd dotyczyła sprzedaż wysyłkowa. Towary w dalszym ciągu muszą być wysyłane lub transportowane między różnymi krajami UE. Zasadniczo, WSTO uznaje się za dokonaną na terytorium państwa przeznaczenia wysyłanych lub transportowanych towarów.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Prowadzisz firmę, zachowaj czujność
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Biznes
Weryfikacja kontrahentów – klucz do ochrony przed karuzelą VAT
Biznes
Obowiązek należytej staranności zapisany w unijnej dyrektywie CSDDD
Biznes
Czy sprzedawca usług online musi znać płeć klienta - wyrok TSUE
Biznes
Fundacja rodzinna po dwóch latach funkcjonowania