Reklama
Rozwiń

Przedsiębiorca odpowie za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Nałożenie korekty finansowej i wydanie decyzji o zwrocie całości albo części dofinansowania to nie jedyne możliwe konsekwencje stwierdzenia nieprawidłowości przy realizacji projektu unijnego. W niektórych sytuacjach, beneficjenci środków europejskich mogą również odpowiadać przed rzecznikiem dyscypliny finansów publicznych.

Publikacja: 25.11.2021 14:14

Przedsiębiorca odpowie za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Foto: Adobe Stock

Środki z dofinansowania przyznane przez właściwe instytucje na realizację projektów unijnych nie tracą swojego publicznego charakteru nawet wówczas, gdy zostały już przekazane na prywatne rachunki bankowe beneficjentów. Z tego też względu, w myśl przepisów ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (dalej: u.d.f.p.), odpowiedzialności przewidzianej w tej ustawie podlegają nie tylko przedstawiciele instytucji uczestniczących w systemie wdrażania funduszy unijnych, ale również beneficjenci – w tym przedsiębiorcy.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Alkomat przy wejściu do pracy?
Biznes
Czy wciąż możliwy jest outsourcing cudzoziemca
Biznes
Fundacja rodzinna a działalność gospodarcza – granice zwolnienia z CIT
Biznes
Kidinfluencerzy – mali twórcy, wielki biznes dzieci (dorosłych?)
Biznes
Wypłata komplementariuszowi zaliczek na poczet zysku – skutki podatkowe