Zamówienia publiczne: Zasada jawności postępowania nie zawsze obowiązuje

Obowiązek wykazania, że dana informacja stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa spoczywa na wykonawcy, jednak to zamawiający musi ocenić, czy dane informacje faktycznie ją stanowią.

Publikacja: 16.12.2021 12:58

Zamówienia publiczne: Zasada jawności postępowania nie zawsze obowiązuje

Foto: Adobe Stock

Jedną z naczelnych zasad prawa zamówień publicznych jest zasada jawności postępowania, która ma swoją podstawę w art. 61 Konstytucji RP (zasada jawności działania władzy publicznej). Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych („Pzp"), postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest jawne, co oznacza, że każdy zainteresowany podmiot (wykonawca, który złożył ofertę w postępowaniu, podmiot działający na danym rynku, czy też każdy obywatel) ma prawo dostępu do dokumentów i informacji związanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego, bez względu na to czy został on wytworzony przez zamawiającego, czy też wykonawcę. Zasada jawności postępowania nie jest jednak zasadą bezwzględną. Jak wynika z postanowień art. 18 Pzp może ona ulec pewnym ograniczeniom.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo